Jak jsou na tom se zrakem umělci: nosí brýle kvůli image?

Jak jsou na tom se zrakem umělci: nosí brýle kvůli image?

Zeptali jsme se studentů uměleckých oborů, kteří mají problémy se zrakem, jak tento handicap řeší ve své profesi. Otázky: 1. Jak pečuješ o svůj zrak? 2. Jak moc je pro tvůj obor/zaměření dobrý zrak důležitý? 3. Uvažoval/a jsi o laserové operaci (odstranění dioptrií) v souvislosti se svým budoucím zaměstnáním? 4. Jakou roli hrají brýle ve tvé umělecké image?

Míša, FAMO Písek, filmová produkce

1. Nijak.

2. Potřebuju koukat do počítače a vidět na silnici, když jsem za volantem. Jinak pohoda. Když telefonuju, můžu mít oči i zavřený.

3. Dioptrií tolik nemám, abych někoho nechala sáhnout na svoje oči.

4. Dobře kryjí kruhy pod očima, když jsem na projektu a málo spím, takže nevypadám tak přejetě.

Foto: Studenta

Janek, FAMO Písek, režie; UTB Zlín, marketingová komunikace

1. O svůj zrak nijak nepečuji. Nosím brýle od 3 let a předtím o můj zrak pečovala maminka tím, že mi zalepovala jedno oko.

2. Jelikož pracuji v médiích, denně koukám mnoho hodin do počítače, nebo natáčím videa, je pro mě (ostatně jako pro kohokoliv) můj zrak velice důležitý. Mnohem důležitější než pro práci je však pro „běžný“ život. Vidět krásu žen, přírody a celého světa je mnohem důležitější než jakákoliv práce.

3. Nikdy jsem o ní neuvažoval, ale když jsem slyšel mnoho kamarádů a známých, kteří operaci podstoupili, rozhodl jsem se, že to zkusím taky. Chci tím začít novou etapu svého života.

4. Nevím, jakou roli hrají brýle v mé umělecké image, neb si nejsem jistý, do jaké míry se mohu považovat za umělce, ale v mé image hrají roli velkou. Ihned po operaci, kterou podstupuji za pár týdnů, si koupím mnoho nových obrouček a slunečních brýlí. Moji image to jistě vylepší :-)

Foto: Studenta

Alena, FAMU, produkce

1. Nějak extra přehnaně o svůj zrak nepečuji, chodím na pravidelné preventivní kontroly ke své oční doktorce. Nosím jen brýle, jednou ročně, když jedu lyžovat, nosím čočky. Snažím se mít dost světla, když čtu.

2. Zrak je samozřejmě důležitý velmi – pro orientaci v oboru nezbytný. Skrz zrakové vjemy dostávám informace jak o natočeném materiálu/kvalitě hotových filmů, tak o nonverbálních reakcích lidí, se kterými jednám.

3. Ano, uvažovala, ale ne v souvislosti s budoucím zaměstnáním, brýle mi nepřekážejí. Není to nic urgentního, zatím to konkrétně neplánuji.

4. Brýle jsou pro mě důležité, neřekla bych, že kvůli umělecké image, ale spíš pro můj osobní pocit. Brýle mám ráda, cítím se s nimi dobře, patří ke mně.

Foto: Studenta

Petr, FAMO Písek, audiovizuální tvorba

1. O svůj zrak nepečuji nijak zvlášť, jednou za pár let chodím k očnímu specialistovi.

2. Pro můj obor je můj zrak velmi důležitý. Pracuji jako kameraman.

3. O operaci jsem uvažoval, ale nerozhodl jsem se pro ni.

4. Nemyslím si, že by vytvářely nějakou uměleckou image, jde o osobní rozhodnutí, brýle mi vyhovují, patří spíš k osobní image.

Foto: Studenta

Nejrychlejší laser pro operace očních vad na světě je nově ve Zlíně

Od srpna 2013 provozuje oční klinika Gemini ve Zlíně nejrychlejší laser pro operace očních vad na světě – Amaris 1050. Byl uveden do provozu jako první v Evropě a třetí na světě (Hongkong a Omán). Laser umístí na oko za jednu sekundu více než 1 000 laserových bodů, což je pro srovnání 4x více než laser Zeiss MEL80 nebo 2x více než lasery Alcon WaveLight. Vyšší rychlost vede ke zkrácení celého zákroku. Toto zrychlení přináší další zvýšení bezpečnosti a šetrnosti operace tím, že oko není v průběhu operace tak dlouho vystaveno působení okolního prostředí. Dosavadní laser měl jen 75 % rychlosti nového laseru Amaris 1050.

Nový laser registruje mikropohyby oka v průběhu operace v šesti směrech a také průběžně kompenzuje jejich vliv na přesnost probíhajícího laserového zákroku. Laserem lze odstranit všechny oční vady, jako je krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus. Oční klinika Gemini je tak nejlépe vybaveným pracovištěm pro laserové operace v ČR.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější