Potraviny pro tvůj mozek: Po čem ti to bude pálit?

Potraviny pro tvůj mozek: Po čem ti to bude pálit?

Jíst zdravě se vyplatí. Nejenže pak člověk nekyne každým soustem, dokonce mu to i startuje mozek, což je něco, co každý student velice ocení, hlavně tedy o zkouškovém. A co že je nejlepší jíst?

Rybí maso

Masožravci pozor! Člověk v pravěku sice maso jíst musel, aby se mu mozek vyvíjel, bohužel to pro dnešní dobu tak úplně už neplatí. Takže jedině ryby, ideálně ty tučnější kusy, jako je třeba sardinka nebo losos. Silnější povahy mohou zkusit konzumovat rovnou rybí tuk.

Ořechy

Pozor, nesolené. Ořechy jsou fajn, nasytí velice rychle, nestojí majlant a dají se ujídat i při přednáškách.

Mléčné výrobky

Měly by se jíst hlavně dopoledne, protože jsou hodně tučné a tělo nejvíc spaluje před obědem. Nezapomínejte, že mléko je zdravé hlavně pro děti, u dospělých už tolik zázraků na kostech nenadělá. Skvělá snídaně, zejména o zkouškovém období, jsou ovesné vločky se skořicí a mlékem, budete se pak soustředit jako nikdy.

Foto: Studenta

Ovoce

Ovoce je skvělý zdroj energie, má totiž v sobě hodně cukrů, které tělo uvolňuje postupně, takže je nabuzené méně intenzivně, ale zato déle než s čokoládou, což je pro učení výhoda. Ideální jsou jablka, hroznové víno, hrušky nebo dokonce i banány. Velký přítel mozku jsou borůvky a sušené ovoce, zejména křížaly, švestky a meruňky.

Oleje

Konzumujte je v "syrovém" stavu, bez vaření a zbytečných úprav, které by všechny zdravé látky nechaly vypařit do vzduchu, což rozhodně není žadoucí, žejo. Mozek vám nejvíc poděkuje je extra panenský olivový a konopný olej.

Kofein

Kofein povzbuzuje funkce mozku, to každý ví. Nejvíc je obsažen v kafi a není úplně výjimkou, když se jím někteří nalévají celé zkouškové. Bohužel, káva také ovlivňuje pocit únavy a povím vám, že není úplně nejlepší nápad nespat, protože mozek ukládá informace právě při spánku. Lepší mozkové povzbuzovadlo je tedy guarama. Dá se zakoupit ve formě tablet v lékárnách nebo dokonce i drogeriích či obchodech se zdravou výživou. Na internetu se dá koupit i prášek, který se samozřejmě doporučuje jíst ještě s něčím, ideálně jogurtem. Vaše paměť se zaručeně zlepší, nicméně je potřeba s užíváním začít o dost dřív než o samotném zkouškovém.

A další? Zkuste třeba špenát nebo sóju! A pokud se nemůžete bez čokolády obejít, zkuste spíš hořkou s velkým procentem kakaa.

Na závěr určitě hodně pijte a občas se i hýbejte. Nedělejte tu chybu, kterou dělá většina studentů, kdy budete celé zkouškové živořit o čokoládě a polévkách z pytlíku. Když potřebujete, aby mozek fungoval, musíte mu dodat energii.

A na ten měsíc zkuste omezit jednoduché cukry, alkohol a umělá sladidla. Mozek se vám odmění.

Text: Eliška Svobodová

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější