Jaká fotka patří k životopisu

Jaká fotka patří k životopisu

Pokud někde žádáte o práci, bez seriózně upraveného strukturovaného životopisu to snad už ani nejde. Stále častějším trendem je si k výčtu zkušeností a dosaženého vzdělání přiložit také osobní portrét. Záměrně mluvím o portrétu a ne o obyčejné fotografii. Ta je totiž v některých případech schopná nadělat velkou paseku a v nejhorším případě vás i připravit o vytoužený pohovor. 

Životopis je vlaštovkou, kterou vytváříte první dojem u firmy, jež nabízí pracovní pozici. Právě první dojem je velice podstatný a často rozhoduje o tom, zda se probojujete až k samotnému osobnímu setkání se zaměstnavatelem. Přiložení portrétu k životopisu po vás nemůže nikdo přímo vyžadovat, jedná se o dobrovolný krok z vaší strany. Výjimku tvoří pouze zaměstnání, kde člověk reprezentativní vzhled potřebuje. Příkladem je profese modelek, herců nebo třeba asistentů. Ať tak či onak, bude-li mít portrét ty správné náležitosti, může výrazně zvýšit šance uchazeče o žádaný post.

„Kvalitní fotografie může rozhodnutí personalistů značně ovlivnit. Jednotlivé životopisy nabývají mnohem větší důležitosti, když si je mohou personalisti spojit s tváří uchazeče. Životopis už pak není jen ,pouhý papírʻ. Zároveň to vypovídá o pečlivosti a přípravě uchazeče,“ říká Jan Klusoň, projektový manažer kariérního portálu Proudly (dříve UNIjobs.cz).

Zkuste si představit situaci, kdy sami v kůži personalisty vybíráte vhodné kandidáty na nabízený post. Pravděpodobně budete mít zájem o člověka zodpovědného, který bude brát práci vážně. A už zde může fotografie hodně napovědět. Rozhodnete-li se tedy portrét k životopisu připojit, je důležité dodržovat zásady, které nikterak nemohou vaši reputaci pokazit.

Svěřte se do péče profesionálů

Máte-li tendenci oslňovat okolí například svou hubenou postavou, nechte si to na jinou příležitost. K životopisu totiž nejlépe pasuje klasický portrét stejného formátu, jaký máme v občanském průkazu nebo pasu. Serióznímu personalistovi má jít především o to, aby si propojil váš obličej s dovednostmi uvedenými v životopisu. Fakt, že na fotce vypadáte o tři cm vyšší než konkurent, není podstatný. Portrét by měl být v kvalitním rozlišení. Proto se, stejně jako při focení na různé průkazy, i v tomto případě hodí využít služeb profesionálního fotografa, který má dostatek zkušeností a přesně ví, jak si počínat.

Pod ramena stačí

Pokud se i přesto necháváte vyfotit třeba někým z rodiny nebo kamarádem, mějte na paměti, že rozsah, který by měla fotografie pokrýt, začíná u hlavy a končí kousek pod rameny. Zmírníte tím tak možnost nechat projevit řeč svého těla. Ruce v bok mohou působit agresivně, a jestli je máte překřížené na prsou, vyjadřujete naopak plachost a odměřenost.

Foto: Studenta

Úprava půl úspěchu

Velmi důležitá je také vizáž. Jelikož žádáte o pracovní pozici, je vhodné působit reprezentativním a upraveným dojmem. To znamená být učesaný, oholený. Ženám se stačí nalíčit jen střídmě, jelikož to, co je má primárně odlišit a povznést nad ostatní, jsou hlavně zkušenosti napsané v životopise a ne výrazný make-up. Stejné pravidlo platí i u nápadných doplňků. Méně je v tomto případě více.

Stejně jako na průkazové fotografii je i na portrétu připojeném k životopisu dobré udržet výraz bez větších mimických projevů. Pokud i přesto chcete ukázat personalistovi svou sympatickou část osobnosti, vykouzlete lehký úsměv. Tím se nic zkazit nedá.

Šaty dělají člověka

Oděv vždycky byl a bude jedním ze znaků, který utváří první dojem. Je proto důležité nepodcenit ani to, co si na focení obléknete. V prvé řadě by se mělo jednat o čisté a slušně vypadající oblečení. Samotný dress code by se měl odvíjet od toho, o jakou pracovní pozici usilujete a v jakém odvětví se pohybujete. Pokud posíláte životopis například do marketingové firmy, košile, sáčko nebo formálnější šaty či kostýmek jsou více než vítané. Obecně se formální oblečení považuje za přijatelné, a to bez ohledu na typ profese.

Foto: Studenta

Světlé pozadí je dobré pozadí

Pozornost je třeba věnovat také výběru pozadí, před kterým svůj portrét fotíte. Tím hlavním objektem jste na obrázku vždycky vy, proto by vše okolo mělo být jednotlivé a nejlépe v nějaké neutrální světlé barvě. Portrét tak bude působit daleko profesionálněji.

A jak to vypadat nemá…

Fotografie, kde je vyobrazena postava celého těla, se k životopisu zkrátka nehodí, byť se jedná o sebeprofesionálnější práci. Obrázek z dovolené v plavkách a báječným koktejlem v ruce možná vypovídá o tom, že se umíte dobře bavit, ale na personalisty tím rozhodně nezapůsobíte. Svými vyšpulenými rtíky a nečekanými momentkami pobavte raději své známé a přátele, ti pro to budou mít pochopení. Vyzývavé či téměř žádné oblečení také není úplně namístě. Stejně tak je tomu i v situaci, kdy si svůj portrét vyříznete z fotografie, na které se nachází více osob. O slunečních brýlích raději nemluvit.

Všechna tato faux pas se zdají jako extrémy, ale je až k divu, kolik takových fotografií personalisté u životopisů nacházejí. Situace se však lepší.

„V dnešní době si uchazeči dávají na fotografiích čím dál více záležet. Zatím ale stále převládají pouze ledabylé portréty uchazečů nebo fotografie nepřikládají vůbec,“ tvrdí Jan Klusoň. „Díky tomu mají u výběrových řízení velkou výhodu ti, kteří se nechají profesionálně vyfotit a tuto fotografii poté do svého CV přiloží,“ dodává.

Personalisti ve firmách na fotografie nahlíží stále častěji. Denně se jim do rukou dostává obrovské množství životopisů. Dotyční s kvalitním portrétem samozřejmě vždy více a lépe zapůsobí a mají tak při pohovorech a výběrových řízení daleko větší šanci získat svou vysněnou práci.

Otázka pro kariérní poradkyni

Mám poslat s CV svoji fotku, i když ji zaměstnavatel v inzerátu nevyžaduje?

Mnohdy je to záležitost vkusu či osobního názoru. Lze ale říci, že fotografie v životopisu má svoje nesporné výhody. CV působí uceleně, moderně, profesionálně. Nejdůležitější ale je to, že pomůže CV přiřadit ke konkrétnímu člověku. Personalista, příp. manažer si dokáže daného člověka lépe vybavit, např. i poté, co s ním jednal osobně. Fotka v životopise umožňuje hodnotiteli udělat si o uchazeči obrázek ještě před osobním setkáním. A v tom je zároveň i její největší nevýhoda. Personalista totiž může k fotografii v CV získat okamžité sympatie, ale také k ní může mít (často nevysvětlitelný) negativní vztah. Jakmile CV obsahuje fotografii, i sebeprofesionálnější hodnotitel na údaje v CV nahlíží méně objektivně, než když hodnotí pouze obsah CV bez fotky.

V některých případech, kdy je vzhled člověka součástí pracovní náplně, se fotografie v životopise dokonce důsledně vyžaduje. I v inzerátech na jiné typy pracovních pozic zaměstnavatelé vybízejí, aby zájemci posílali svoje životopisy s fotkou. Pokud není tato žádost respektována, zaměstnavatelé obvykle CV bez fotky vyřadí z výběrového řízení. Není-li fotografie pro účast ve výběrovém řízení vyžadována, je možné se rozhodnout, zda ji zaměstnavateli poskytnout, či ne. V současné době je trendem ji k CV připojovat. Takovým „šalamounským řešením“ může být připojení fotky jako samostatného souboru (přílohy). CV je tak hodnoceno „objektivně“ a zaměstnavatel se dozví, jak uchazeč vypadá.

Ať je fotografie přiložena k CV povinně, nebo „jako bonus“, vždy by to měla být fotka obličeje průkazového formátu, v dostatečné kvalitě. Nevhodně zvolená fotografie může výrazně poškodit celkový dojem ze CV, neposílejte proto fotky z dovolené, z oslav a svateb a umělecké nebo vtipné záběry.

Lenka Malinová, Rozvojové a poradenské centrum VŠE

Text: Klára Ludvíková

Foto: Foto: Flickr.com (Jason Meredith, Keirsten Marie, FaceMePLS, badjonni), Fotolia

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější