Když darujete to nejcennější... nejen k Vánocům

Když darujete to nejcennější... nejen k Vánocům

,,Všechno nejlepší, hlavně to zdraví...“ Tuhle větu slýcháme a říkáme během vánočních svátků snad pořád. A není se čemu divit, zdraví máme přece máme všichni jen jedno. Rýmičku vyležíme, zlomená ruka se zhojí. Co když ale přijde vážná nemoc? A co když nemáme šanci se z ní vyléčit bez pomoci někoho dalšího? To ono ,,hodně zdraví“ začne mít úplně jiný rozměr. Třeba jako pro Dennise, o kterém jsme psali začátkem roku.

Čím jsme starší, tím víc si uvědomujeme, že Vánoce nejsou o hmotných dárcích. Dřív jsme možná spěchali od společné večeře ke stromečku, protože tam na nás čekal nový mobil, který jsme si tolik přáli. Teď ale víme, že chvíle strávené s rodinou jsou tím největším dárkem, který nám nikdo nekoupí. Ani o Vánocích bychom proto neměli zapomínat na ty, kteří opravdu potřebují naši pomoc. Způsobů, jak vnést někomu do života radost, je spousta.

Jedním z těch nejdůležitějších a nejjednodušších je zapsat se do Českého národního registru dárců dřeně (ČNRDD). Proč? Protože i dnes se pořád pro každého čtvrtého pacienta nenajde vhodný dárce. Představte si, že jste to třeba právě vy. Že někomu můžete dát k Vánocům to nejcennější na světě - život.

Stačí tak málo...

Pamatujete na Dennise, o kterém jsme psali v únoru? Devatenáctiletý sympatický kluk ušatý na fotce s pejskem? Od šestnácti bojuje s nemocí zvanou Hodgkinův lymfom, což je nádorové onemocnění lymfatické tkáně, a bez transplantace kostní dřeně neměl mnoho šancí přežít. Jeho příběh i nám v redakci rval srdce, sebrali jsme proto všechny naše kolegy, kteří ještě nebyli registrovaní a běželi se zapsat. A to samé udělalo mnoho z vás. A hádejte co? Vyšlo to!

Foto: Studenta

Pro Dennise se našel vhodný dárce, souhlasil s darováním a sympatický fotbalista se tak momentálně připravuje na transplantaci. Dárce je samozřejmě anonymní, takže mu nemůžeme poděkovat jmenovitě, ale jestli je to někdo z vás - Děkujeme! Vážně moc a moc děkujeme.

Jak se zaregistrovat?

Jak se do registru můžete přihlásit, najdete na internetu, nebo si můžete schůzku v některém z dárcovských nebo náběrových center domluvit osobně, telefonicky či písemně. Při osobním setkání se pak dozvíte veškeré informace o procesu a můžete se také zeptat na vše, co vás bude zajímat. Pokud se rozhodnete do registru vstoupit, vyplníte krátký dotazník o vašem zdravotním stavu a poté vám sestřička odebere 2 ml krve. Další vyšetření se během registrace neprovádějí. Pokud byste se pro někoho stali vhodným dárcem a budete chtít zachránit život, absolvujete podrobnější vyšetření.

Foto: Studenta

Skoro 70 tisíc potencionálních dárců

Od ledna letošního roku do dnešního dne se do Českého národního registru dárců dřeně zapsalo 7 185 nových potencionálních dárců (a mezi nimi i my ze Studenty). Připojili se tak k dalším 62 tisícům lidí, kteří se rozhodli někomu v případě potřeby zachránit život.

Ve stejném časovém období proběhlo 44 odběrů dárců ČNRDD a 66 odběrů od zahraničních dárců pro pacienty v České republice, které ČNRDD zprostředkoval.

Studenti pomáhají

Nejvhodnějšími dárci kostní dřeně jsou mladí zdraví lidé. Moc nás proto těší, že se v letošním roce rozhodla stát se potencionálními dárci i  spousta studentů během několika hromadných zápisů přímo na jednotlivých univerzitách.

Ve dnech 11. až 14. dubna se zapsalo 204 studentů na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Na pražských školách ČVUT a VŠCHT se do registru  4. května zapsalo 271 studentů. O den později proběhl hromadný zápis také na ZČU v Plzni, kdy počet potencionálních dárců stoupl o 75 studentů. Na stejné univerzitě se 18. října zapsalo 155 studentů. Studenti Univerzity Palackého v Olomouci nezůstali rozhodně pozadu a 144 z nich se zapsalo 26. října. 8. listopadu se připojilo také 201 studentů z Univerzity Pardubice. O den později proběhl hromadný zápis také na pražské Stavební fakultě ČVUT, kdy se zapsalo 167 studentů.

Poslední takováto akce na akademické půdě se v letošním roce konala na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem 30. listopadu, kdy se zapsalo 54 studentů.

Všem vám tímto děkujeme!

Transplantaci s bílými krvinkami vašeho typu může někdo potřebovat za měsíc, za rok, nebo třeba nikdy. S každým dobrovolníkem se ale šance nemocných na záchranu zvyšuje. Myslete na to prosím. Nejen o Vánocích...

Text: Kristýna Dolejšová

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější