Když tvořit pocity z řízení, tak pod stoletou historií

Když tvořit pocity z řízení, tak pod stoletou historií

Jsou lidé, před které když přijede Mercedes, uznale hvízdnou, možná se s ním vyfotí a představí si, jaké by bylo v této značce jezdit. Ale taky je několik jedinců, kteří v tu samou chvíli řeknou: „Sleduj, to je moje palubka!“ Vážně se to děje. V každém třetím vozidle, které vyjede z výroby, naleznete něco z firmy Faurecia. A všichni pracovníci na to jsou hrdí, všichni cítí tu vášeň pro automobily.

Od tramvají k autům

Jestli za úspěchem společnosti Faurecia něco stojí, tak je to bezpochyby její dlouholetá tradice, za niž se už mnohému naučila. Aby taky ne, je to přesně 101 let, kdy si jeden francouzský gentleman jménem Bertrand Faure otevřel svou první dílnu, ve které se pustil do výroby sedaček v soupravách pařížského metra. První úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat a z malého výrobce se stala firma Bertrand Faure Group, předchůdce dnešní Faurecie. Po patnáctiletém působení získala licenční patent na účinnou metodu, jak vyrábět pružinové sedačky pro automobilový a tramvajový průmysl, a na konci druhé světové války produkci ještě zvýšila a na svá bedra si přidala i výrobu výfukových systémů. Dnes je jejich trh mnohem větší. Faurecia vyrábí součástky pro celý zástup značek, jako jsou Škoda Auto, Volkswagen, Opel, Volvo, Audi, KIA, Mercedes, Ford, Fiat, Renault a řada dalších. Společnost se stala opravdovým a nepostradatelným gigantem ve svém oboru.

Foto: Studenta

Možná to zní jako americký příběh o splněném snu jednoho obyčejného muže, ale za tou stoletou historií je plno dřiny. Dřiny, díky které může dnes tato stabilní, úspěšná a zavedená firma nabízet skutečné zázemí a jistotu svým zaměstnancům.

Světová špička ve vývoji

Během celé dlouholeté éry fungování byla vybudována společnost s působností po celém světě, která dnes zaměstnává téměř sto tisíc „faureciánů“. Svým zastoupením ve 34 zemích a fungováním třiceti výzkumných a vývojových center se ne náhodou v žebříčku největších dodavatelů pro automobilový průmysl řadí na šesté místo. Předběhla i takové ostřílené značky, jako jsou třeba Johnson Controll nebo Hyundai. Faurecia se soustředí na design a výrobu čtyř hlavních automobilových modulů - sedadel, součástí automobilových interiérů, předních částí karoserií a výfukových systémů. Ke klíčovým složkám průmyslových aktivit firmy patří také sedm závodů v České republice. Právě v Mladé Boleslavi, Písku, Bakově nad Jizerou, Pardubicích, Nýřanech a Bezděčíně se vyrábějí ty jedinečné prvky, které dotvářejí osobitý styl každého auta. Faurecia tak nabízí talentovaným studentům možnosti uplatnění se na vícero než jen jednom místě v republice.

Foto: Studenta

Ke klíčovým složkám průmyslových aktivit firmy patří také sedm závodů v České republice. Právě v Mladé Boleslavi, Písku, Bakově nad Jizerou, Pardubicích, Nýřanech a Bezděčíně se vyrábí ty jedinečné prvky, které dotváří osobitý styl každého auta. Faurecia tak nabízí talentovaným studentům možnosti uplatnění se na vícero než jen jednom místě v republice.

Pracovníci stojí za zvučnou značkou

Ve Faurecii nejde jen o strojovost a přesnost. Je to taky o emocích, o chemii mezi autem a řidičem, o tom sednout si do interiéru vozidla a užít si pocit z řízení. V té správné sedačce, před designově dokonalou palubkou a za jedinečného zvuku motoru. Světový lídr si svou prestiž zasloužil právě tím, že dává možnost spolupráce s těmi nejlepšími lidmi v oboru a využívá tu nejmodernější technologii. A to už něco znamená. Vždyť jen v roce 2013 investovala firma 916 milionů eur do vývoje a výzkumu. To je 2,5 milionů eur denně a 104 tisíc každou hodinu. Tato čísla jasně ukazují, že Faurecia patří ke skutečným velikánům světové úrovně. U výfuků je kladen důraz na emise, v oblasti sedaček na komfort a bezpečnost a obecně jde samozřejmě i o váhu výrobku, aby celková hmotnost vozidla byla co nejnižší.
Foto: Studenta

Vysoké cíle a vize jsou základ a Faurecia je má. Už příští rok bude mít čtvrtina jejich produktů funkce, se kterými doposud žádná jiná společnost nepřišla. Jak je vidět, zaměstnanci tu mají hranice možností opravdu vysoké a díky tomu posouvají automobilový průmysl na zcela novou úroveň.

Je to sázka na jistotu

Heslo „stabilní zaměstnavatel“ dnes ve svých pracovních nabídkách hlásá kdejaká firma. Za společnost Faurecia ale mluví fakta. Všem pěti tisícům lidí, které spadají pod křídla českých závodů, nabídla stálý plat a silné zázemí, jež firmou prostupuje ze všech stran. Žádný zaměstnanec se opravdu nemusí bát, že by mu nepřišla výplata nebo že by ze dne na den společnost složila zbraně a zkrachovala.

Foto: Studenta

Faurecia je globální firma, ve které souvisí výrobní prostředí s firemní kulturou. Ačkoli tu rozhodně není nouze o práci, na zábavu i humor se tu také čas najde. Právě přívětivá atmosféra, akčnost a flexibilita udržují všechny ve stavu spokojenosti a pohody. To ostatně můžete poznat sami. Kariérní microsite pojedtesnami.cz nabízí nejen volné pozice a stáže pro studenty, ale představuje také příběhy svých zaměstnanců. Příběhy mladých lidí, které Faurecia posouvá vpřed. Miroslav Zajíček se zabýval svařováním už ve své bakalářské a diplomové práci na Západočeské univerzitě v Plzni. „Když jsem nastupoval do Faurecie, bylo laserové svařování v této zemi naprostou novinkou a pro mě velkou výzvou,“ popisuje. „Dnes zastřešuji spolupráci s technology, mám na starosti odstraňování prostojů, v angličtině komunikuji s dodavateli strojů a projektovými týmy z celého světa. Mému cíli stát se specialistou ve svém oboru dává Faurecia ten správný směr,“ dodává.

Je vidět, že pokud projevíte dávku iniciativy a šikovnosti, rozhodně nezůstanete na jednom pracovním bodě. To, co začíná jako obyčejná brigáda přes prázdniny nebo při škole, se může klidně zvrtnout v dlouholetou a neobyčejnou kariérní jízdu vzhůru. Odvedená práce zde znamená víc než jen slova.

Text: Klára Ludvíková

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější