Když zkrachuje banka, o své peníze nepřijdete!

Když zkrachuje banka, o své peníze nepřijdete!

Banky u nás nekrachují často, ale stát se to přece jen může. Položili jste si někdy otázku, co se stane s vašimi penězi, kdyby zkrachovala zrovna ta, u níž je máte uložené? O své peníze nepřijdete.

Jak to funguje?

Všechny vklady klientů českých bank, stavebních spořitelen a družstevních záložen jsou ze zákona pojištěny u Fondu pojištění vkladů (FPV). Kdyby se ústav, u kterého svoje peníze máte, „položil“, FPV vám za ně vyplatí náhradu. Vklad je přitom pojištěn automaticky, vy se o nic starat nemusíte.

Výše pojištění bankovních vkladů

Vklady jsou pojištěné až do výše 100 tisíc eur. To znamená, že pokud máte na účtu do zhruba 2,5 milionu korun, dostanete zpátky celou částku. Vklady nad sto tisíc eur pojištění nechrání. I to ale můžete vyřešit – stačí rozložit peníze do několika bank. Když budete mít například dva miliony u jedné a milion u druhé, pojištěny jsou oba vklady v plné výši a navíc diverzifikujete riziko. Pro studenty rada k nezaplacení :-).

Do kdy a jak dostanu své peníze?

Zapomeňte na dřívější tříměsíční čekání. Od roku 2011 se lhůta výplaty náhrad zkrátila a FPV spouští výplaty nejpozději 20 pracovních dní poté, co od České národní banky dostane informaci o platební neschopnosti banky. O tom, že výplata byla zahájena, se dozvíte z médií, z webových stránek www.fpv.cz nebo prostřednictvím banky, u níž jste měli účet, případně také od banky, která ve spolupráci s FPV vyplácení náhrad realizuje. Výplata probíhá automaticky dle podkladů FPV, nemusíte o nic žádat.

Když mám peníze uloženy u zahraniční banky

U Fondu pojištění vkladů jsou pojištěny jen vklady vedené u institucí podnikajících na základě licence ČNB. Máte-li ale účet u zahraniční banky, je pojištěný také, ale v zemi a podle pravidel sídla její centrály. Výše pojištění je jednotná v celé EU, tzn., že i zde platí limit pro náhrady 100 tisíc eur. Jestli váš vklad garantuje FPV, zjistíte na www.fpv.cz.

Je pojištěn jen běžný účet?

Je jedno, jestli máte u banky vedený běžný nebo třeba jen termínovaný účet, účet u stavební spořitelny nebo účet v eurech, případně v jiné cizí měně. Na všechny tyto produkty se pojištění vztahuje. Pojištěny ale nejsou například směnky, akcie nebo dluhopisy – tedy nástroje investičního bankovnictví. Pojištěny nejsou také například produkty životního pojištění či důchodové pojištění.

Foto: Studenta

Průvodce pojištěním vkladů - Stáhni si prezentaci v pdf ZDE.

Více informací dále najdete na www.fpv.cz.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější