Kontroverzní výstava Decadence Now! Proč si ji nenechat ujít?

Kontroverzní výstava Decadence Now! Proč si ji nenechat ujít?

Výstava plná dekadence vtrhla do Česka. Šokovala ho a fascinovala zároveň. Praha, Brno i Plzeň výstavou žijí, živě se o ní diskutuje a má jak řadu nadšených fanoušků, tak spoustu rozzuřených odpůrců. Studenta vám přináší 5 důvodů, proč byste se na ni měli do pěti významných galerií vypravit!

Uvidíte něco, co jste ještě neviděli

Ať už se jedná o rentgenový snímek orálního sexu, nahá ňadra anglické královny nebo o předložku z kůže Adolfa Hitlera, půjde o výtvarná díla, která se v galeriích běžně nevídají. Všechny vystavené exponáty vás mají šokovat a s největší pravděpodobností vás šokovat budou. Taková výstava tu ještě nebyla a nejspíš zase dlouho nebude.

Foto: Studenta

V Praze se vystavuje hned na třech místech

Hlavní centrum výstavního projektu, které najdete v Galerii Rudolfinum, hlásí, že výstava Za hranicí krajnosti patří mezi její nejúspěšnější projekty v historii. Výstavní prostory Rudolfina navštívily už tisícovky lidí. Na dekadenci se ale můžete jít v Praze podívat i jinam: jednak do Uměleckoprůmyslového muzea (tam najdete instalaci s názvem Pokoj č. 13), jednak do Centra současného umění DOX v Holešovicích. Tamní výstava Cesty představuje českému publiku uznávanou kontroverzní dvojici Gilbert a George, která proslula počátkem sedmdesátých let svými „živými sochami“.

Kontroverzní projekt je kromě Prahy také v Brně a Plzni

Odpůrci pragocentrismu musí jásat. Autoři výstavy Decadence NOW! mysleli i na Brňáky a Plzeňáky. Moravská metropole hostí v Domě umění města Brna reprezentativní výstavu Joela-Petera Witkina, který bývá považován za jednu z nejzáhadnějších postav současné fotografie. Není divu, fotí totiž nahé transsexuály nebo i mrtvá těla. Plzeň zase vystavuje v Západočeské galerii Projekt Ještě místo – Pustá zem, na které se představí umělci Josef Bolf a Ivan Pinkava, kteří se ve své tvorbě nevyhýbají tématu smrti.

Foto: Studenta

Uvidíte pohromadě současné špičkové umělce

Na projektu Decadence NOW! se představí více jak 50 umělců. To, že mezi nimi jsou skutečné hvězdy současného výtvarného umění, je zejména zásluhou kurátora výstavy Otto M. Urbana. Ten pojal téma velkoryse a podařilo se mu pro Česko urvat „stars“ mezinárodní výtvarné scény. Vystavují tu Damien Hirst, Keith Haring, Cindy Shermannová, Jake a Dinos Chapmanovi nebo Jeff Koons. A už jen kvůli nim se vyplatí přijít.

Výstava vás rozhodně nenechá v klidu!

Nevíme, jestli budete z výstavy odcházet nadšení nad tím, co všechno se dá v dnešní době vystavovat a kam až může výtvarné umění zajít, nebo jestli budete naopak opouštět galerie rozzuření nad špatností dnešního světa. Je to vlastně jedno. Důležité je to, že na ni rozhodně nezapomenete!

Více informací na www.decadencenow.cz

Anna Baumová

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější