Letní kávové trendy: Na frappé zapomeňte

Letní kávové trendy: Na frappé zapomeňte

Léto je už dávno tady a s ním i letní teploty, které odradí od horkého nápoje i ty největší milovníky kávy. Málokdo ví, že s kávou si můžeme opravdu vyhrát i doma a připravit si dokonalý osvěžující kávový drink. V posledních letech jsem se setkal s více zajímavými postupy, ale dva mě zaujaly nejvíc. Jde o kávu s tonikem, a pak „cold brew coffee“, což je káva extrahovaná ve studené vodě.

Osvěžení ze Švédska

Když jsem před dvěma lety vyrazil na cestu do Švédska, mou první zastávkou bylo město Helsingborg, kde se nachází jedna z nejlepších pražíren a kaváren ve Švédsku. Zde jsem se poprvé setkal s letním osvěžujícím nápojem, který se skládá z toniku a espressa. Když přijedete s třicetikilovým batohem na zádech do třicetistupňových veder, hledáte osvěžení, kde se dá, a proto jsem si řekl, že tento nápoj musím vyzkoušet. Zprvu byla chuť dost prapodivná, bylinková a nahořklá chuť toniku se snoubila s jemně nahořklou a zároveň kyselou chutí kávy, to vše bylo podtrženo perlivou dohrou bublinek. Každopádně vypadal drink velmi lákavě a při druhém pokusu jsem tomuto nápoji naprosto podlehl.

Po svém návratu jsem musel vyzkoušet nové poznatky na svých přátelích a světe div se, byl to úspěch. V letošním roce pomalu začínám objevovat tento drink i v českých kavárnách, i když velmi zřídka. Shodli jsme se s přáteli a nadšenci do kávy, že „Tonic-Espresso“ není úplně vhodným nápojem pro zimní měsíce, ale jako osvěžující drink v létě je naprosto skvělý. Problém tohoto nápoje může být v nalezení správného poměru kávy a toniku. Každý máme jiné chutě, a tak se může stát, že někomu bude chutnat klasická verze do skleničky o 350 ml s shotem espressa, ledem a tonikem, a někomu třeba zachutná verze, kterou jsem si navrhl přímo na míru, tedy doubleshot espresso (dvojité) do 150 ml skleničky s ledem a tonikem. Vše záleží na naší chuti, a protože je to nápoj, který si snadno připravíme doma, s tím rozdílem, že místo espressa použijeme filtrovanou kávu, stačí nám jen nalézt ten správný poměr, který nám sedne, a který můžeme pít.

Foto: Studenta

Cold brew, cold brew, bold crew...

Druhým, dnes velmi trendy, druhem kávy pro letní osvěžení je káva připravovaná za studena - „cold brew coffee“. S touto kávou jsem se prvně setkal před rokem v Londýně, kde jsem se naučil v kavárně Black Sheep jednomu z několika druhů přípravy této kávy. K přípravě tohoto druhu kávy je především nutná kvalitní káva. Tu nameleme na hrubo, což znamená na velikost hrubé mořské soli. Pokud jsme tak učinili, není nic jednoduššího než vzít frenchpress nasypat kávu a zalít studenou vodou. Frenchpress následně překryjeme potravinářskou folií a necháme 8-12 hodin extrahovat. Dověděl jsem se, že stačí i hodina, ale pro skutečně intenzivní zážitek mám vyzkoušeno, že ideální doba extrakce je skutečně mezi 8-12 h. Káva připravovaná tímto stylem vyniká velmi ojedinělou chutí, ta je jemná, sladká, s výraznější aciditou a mírnější hořkostí.

Vůně je stěží popsatelná, ale zaručuji vám, že je oproti klasické kávě, jde o opravdu jedinečný, nový zážitek. Krom osvěžení, nám tento druh kávy dává možnost, poznat chuť kávy zase z trochu jiného úhlu. Osobně preferuji cold brew coffe s trochou mléka a s ledem. Mléko podtrhne jemnost kávy, dodá větší sladkost, zvětší objem nápoje a redukuje kyselost. Množství mléka záleží na jednotlivci a obyčejně se cold brew coffee s mlékem nepodává. Nicméně doma je doma, a tam si můžeme dělat, co chceme. Můžeme například zkoušet všemožné druhy přípravy a zkoumat kombinace chutí. Velkou nevýhodu ale vidím v délce její přípravy. Obyčejně je nejlepší extrahovat kávu přes noc, tak totiž můžeme zaspat netrpělivost.

Foto: Studenta

No a co ještě?

V některých kavárnách se můžeme setkat s velmi efektním způsobem přípravy cold brew coffe. V podstatě jde o systém převzatý z laboratoří chemie, kdy máme stojan, kádinku, filtrační nádobu a nádobu na vodu s kohoutkem. Přes kohoutek kape přibližně jedna kapka za 1-2 sekundy do filtrační nádobky, kde je na dně papírový filtr a káva. Díky pomalému kapání vody na kávu dochází k pomalé extrakci, extrahovaná káva následně odkapává do kádinky (nádobky na kávu). Toto už je takový hogo fogo postup přípravy, nicméně u kávových maniaků velmi oblíbený.

Jistě, že tu jsou další duhy kávových nápojů sloužících k osvěžení v letních měsících. Máme tu například frappe, které by se mělo dělat z rozpustné kávy. Žádného kávového puristu něco takového pít neuvidíte a ani já to nedoporučuji. Proč pít něco, co již bylo jednou uvařeno a „usušeno“? Dále tu máme různé ledové kávy připravené na základě filtrované kávy s přidaným mlékem a třeba zmrzlinou. Takovému nápoji bychom se nemuseli bránit. Ale někdo by mohl namítnout, že pro takový druh kávy je třeba použít kávovou směs, nikoliv kvalitní single origin, kterou bychom tak znehodnotili.  Pokud si připravujeme kávu na osvěžení a přidáváme další složky, které ovlivní výslednou chuť kávy, sáhněte po směsích na espresso s vyváženou chutí.

Text a foto: Jaroslav Neuberger

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější