vedro, vyprahlý

10 tipů, jak přežít pekelně horké dny

Ta nejlepší a zároveň nejpekelnější sezóna v roce je na samém vrcholu. A ještě tam nějaký ten pátek pobude. Pro ty z nás, kteří nemají to štěstí a jejich domovy nejsou vybaveny klimatizací ani zahradou s bazénem, jsou tyto rozpálené dny jen těžko snesitelné. Především, pokud poslední naděje vyhasíná v Datartu pohledem na prázdnou poličku s popiskem Klimatizace/Ventilátory. Víme, jak vám je, a proto pro vás máme několik tipů, jak extrémní vedra přežít i bez běžných chladících vymožeností.

1. Mokrý zábal

Stačí namočit do studené vody bavlněné tričko, košili, ručník nebo šátek a zabalit se do něj. Pokud byste chtěli tento vynález ještě zdokonalit, můžete daný kus oděvu strčit na chvíli do lednice, nebo ještě lépe do mrazáku. I když to není zrovna estetické, nejpříjemnější je si mokrým přehozem přikrýt hlavu a ramena. Osvěžení zaručeno.

2. Držte se při zemi

Jestli máte možnost přesunout se doma nebo v práci do nejnižších pater, udělejte to. Teplý vzduch se drží vždy nahoře kvůli jeho nižší hustotě, proto je lepší se v horkých dnech držet v budovách co nejníže. To samé platí i pro spánek. Pokud se potíte i v posteli, zkuste se na spaní přesunout na zem.

festivaly
life
Průvodce letním festivalem aneb jak to všechno přežít!
25. 7. 2018
2 minuty festivalových rad

3. Omezte spotřebiče a zařízení, která produkují teplo

Odložte fény, zapomeňte na pečení a vždy vypínejte všechna elektronická zařízení, pokud je zrovna nepoužíváte. Ať už je to počítač, televize nebo i nadměrné svícení v noci, jejich vypnutím zabráníte zbytečnému vyváření nadměrného tepla v místnosti.

4. Vytvořte si domácí klimatizaci

Pokud se vám přeci jen podaří sehnat ventilátor, pověste na něj nebo před něj mokrý hadr nebo kus oblečení. Do místnosti tak bude proudit o něco chladnější vzduch. Stejného efektu dosáhnete tím, že před větrák umístíte nádobu s ledem.

5. Zabedněte si pokoje

Když venkovní teplota překročí 30 stupňů, svěžího vánku z okna se jen tak nedočkáme. Pokud přes den byt nebo dům opouštíme, je lepší větrat pouze v noci a ráno okna zavřít a zatáhnout všechny žaluzie i záclony. Dočkáme se o něco lepšího vzduchu, než je venku, i bez ventilátoru nebo klimatizace.

léto focení
life
Summer bucket list 2019 aneb věci, které musíte v létě stihnout. Jdete do toho?
18. 6. 2019
2 minuty letní challenge

6. Mokré záclony

Pokud byt nebo dům přes den neopouštíte a větrat zkrátka musíte, vzduch v místnosti můžete ochladit pověšením mokrých záclon či prostěradel před otevřená okna. Vzduch proudící dovnitř se tím ochladí.

7. Jen bavlna to může být…

Odložte polyesterová nebo saténová povlečení a používejte bavlněná. Přírodními textiliemi se zbavíte nadměrného pocení a zadržování tepla. A to platí nejen pro spánek, ale i pro běžné denní oblečení. V teplých dnech sáhněte nejlépe po bavlněných a lněných kouskách z vaší skříně.

8. Spěte jako Egypťané

Ti v těch největších vedrech místo běžné přikrývky používají mokré prostěradlo. S tím ale opatrně, pokud jste citliví na nachlazení, raději se mokrým prostěradlem přikryjte jen na chvíli. I v létě může tělo snadno prochladnout.

koupání
life
Kam vyrazit na přírodní koupaliště? Tipy, kde si to nejvíc užijete
4. 7. 2018
3 minuty tipů na koupačku

9. Dodržujte pitný režim

Voda, voda a zase voda. Pod vlivem nadměrného pocení naše tělo může snadněji dehydrovat, čemuž nejlépe zabrání dostatečný příjem čisté vody. I když máme přirozeně v horku chuť na něco studeného, je lepší sáhnout po vlažných nápojích. Ledová tekutina totiž pocit žízně ještě posiluje.

10. Namáčejte si nohy

Pokud nemůžete celý den strávit někde u vody, tělo zchladíte i pouhým namočením chodidel a lýtek třeba do lavoru nebo kýble se studenou vodou. I to je jedna z možností, jak z toho vedra nezešílet.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější