Jirka Král - Byl jsem Youtuber

Blíží se konec youtuberů?

Na začátku září vyšel speciál českého youtubera Jirky Krále k dosažení milionu odběratelů. Dokument oznamující ukončení jeho kariéry na YouTube. „Už to nechci dělat, už mě to nenaplňuje. Už to není to, co mě posouvá někam dál,“ říká Jirka. Znamená to tedy, že první generaci youtuberů za chvilku odzvoní?

Jirka Král byl mezi prvními českými průkopníky sociální sítě YouTube. Jeho generace začínala se streamováním her, nejčastěji Minecraftu. Na tom si vybudovali svou fanouškovskou základnu. Možná si i sám pamatuješ, jak před pár lety začalo šílenství jménem youtubeři. A dnes děti kolem deseti let téměř do jednoho sledují videa na svých smartphonech nebo tabletech.

Skončila moje kariéra youtubera. Bylo to jako mít milion šéfů, musel jsem z toho vyskočit, byl to obrovský tlak. Točit videa už mě neposouvalo. | Video: DVTV |  30:10

Jirka je ovšem první, který veřejně přiznal, že natáčení už ho nebaví a nemůže se v něm dál rozvíjet. Z toho důvodu se rozhodl skončit. Myslí si, že pokračovat se stejnou tvorbou už pro něj není možné. Jeho fanoušci stárnou, takže by se musel rozhodnout, jestli se víc přizpůsobit jim, nebo se zaměřit na mladší publikum. Hrát Minecraft už dneska jednoduše není tak cool.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Tím ale vzniká otázka: znamená to, že podobný osud čeká většinu českých youtuberů z Jirkovy generace? Přece jen jsou všichni čím dál tím starší, založí si rodinu a bude jim vadit, pokud na ně bude někdo při procházce s kočárkem křičet a požadovat po nich selfie. A další z důvodů, proč Jirka Král oznámil konec je také pocit, že je na vrcholu, a pokud by pokračoval dál, přišel by jeho konec postupným odpadáváním fanoušků a odumíráním podpory. To by mohlo čekat další. Možná je pro ně tedy nejlepší cestou také ukončit kariéru na YouTubu, jak se říká "v nejlepším".

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Další, co Jirku Krále mrzí, je to, jakým směrem se YouTube ubírá. Přichází na něj další a další sell-out lidé a vytváří nezajímavá, někdy až urážlivá videa. "To, co oni dělají je odpad, hnus, zlo," říká Jirka. S takovými youtubery nechce být spojovaný.

Je tedy otázka, jestli éra YouTubu, jak ho znají naši mladší sourozenci nebo my, nekončí. Jestli nenastává doba, kdy se na této sociální síti budou pohybovat pouze ti, kteří si chtějí pouze vydělat spoustu peněz za co nejméně práce. Pro nové youtubery pracují editoři, kteří jsou placeni. Nejjednodušším způsobem, jak vydělat, jsou reakční kanály. Lidé se dívají na video a komentují ho pouze za účelem zisku. Nevytváří tak nic nového. Možná tedy za pár let na YouTubu nezbyde nikdo, kdo by byl kreativní a jehož videa by nás bavilo sledovat.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější