Studentská výstražná stávka Vyjdi ven! - zpovědi studentů, protesty u DAMU a u Národního divadla

Demonstrace? Ano, ale je to pouze první krok

Ve světle událostí, které se dějí ve světě by se mohlo zdát, že problémy v České republice nejsou tak vážné. Ale to by nebyla pravda. Vláda bez důvěry normální určitě není. A i proto se na začátku minulého týdne v téměř dvaceti městech uskutečnila demonstrace proti Andreji Babišovi. A chystají se další. Bude to stačit? Jsou protesty skutečně tím nejlepším, co jde v současné situaci dělat?

Být na demonstraci může být skvělý pocit, všude kolem vás jsou stovky podobně smýšlejících lidí a vypadá to, že takovou masu prostě nelze ignorovat. Lze. Protože u moci i nadále zůstávají ti stejní lidé. Rozložení sil v Poslanecké sněmovně se tím nemění. Navíc nejde demonstrovat do nekonečna. Lidé musí mít pocit, že se jejich aktivitou něco změní, že to má smysl.

Proto by druhým krokem mělo být zapojení se do politiky, ať už v roli kandidáta nebo jako podporovatel někoho jiného, protože to je jediný způsob, jak jde doopravdy věci ovlivnit.

Demonstrace proti Ondráčkovi a Babišovi v Praze na Václavském náměstí
life
Protestovat, či neprotestovat? To je oč tu běží aneb #VyjdiVen
14. 3. 2018
2 minuty aktuálního dění

A možnost něco změnit nepřichází jen jednou za čtyři roky, ale s každými volbami. Hned na podzim nás čekají volby do Senátu. Tam je zatím situace úplně jiná než v Poslanecké sněmovně. Největší klub má ČSSD, následuje KDU-ČSL a hnutí STAN. A právě tyto volby rozhodnou, jestli to tak zůstane.

Zatím to vypadá, že se v senátních volbách podaří vytvořit smysluplné koalice a nedrobit hlasy podobně smýšlejících voličů. Příkladem jde populární rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, který kandiduje s podporou hned čtyřech stran. I další zájemci jako Marek Hilšer nebo Pavel Fischer chtějí zastupovat více politických subjektů. A nezbývá doufat, že se jim to podaří.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Protože strany samotné v tomhle ohledu až trestuhodně selhávají. V posledních letech se většina z nich zaměřila spíš na hledání společného nepřítele a zapomněly na vytváření koalic. Nebo možná ještě není situace tak vážná, jak se nám snaží někteří politici naznačit. Jak jinak si vysvětlit, že jim stále zbývá dost sil na podobné přestřelky?

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Pokud chceme opravdovou změnu, nestačí jen demonstrovat. Koho ne, už jsme řekli. Teď je potřeba dodat, koho ano. A hlavně ho pak aktivně podpořit. Pokud tohle neuděláme, můžeme pořádat demonstrace každých čtrnáct dní a stejně nic nezměníme. 

Btw já na demonstrace chodím a o politické dění se zajímám, co vy?

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější