Demonstrace proti Ondráčkovi a Babišovi v Praze na Václavském náměstí

Protestovat, či neprotestovat? To je oč tu běží aneb #VyjdiVen

Na tuhle otázku se po nedávných událostech možná ptáme my všichni. A v posledních dnech možná dumáme ještě víc, jelikož se už ve čtvrtek bude konat celostátní stávka a tentokrát z iniciativy právě nás, studentů. Co se v posledních týdnech vlastně stalo a jaká budou hlavní hesla dalších protestů?

Média už o současnosti hovoří jako o "česko-slovenském jaru 2018". Nynější demonstrace na Slovensku i u nás tím přirovnávají k těm v roce 1968, kdy mimochodem jednou z hybných sil reformního hnutí byli i studenti. Zatímco Slováci minulý týden v reakci na krutou vraždu Jána Kuciaka strávili v ulicích s transparenty nad hlavami, kde se vymezovali vůči současné vládě a korupci, Češi podobně protestovali proti zvolení komunisty Zdeňka Ondráčka do čela Generální komise bezpečnostních sborů a proti premiérovi v demisi Andreji Babišovi. A co mají teď za lubem studenti?

Zdeněk Ondráček sice mezitím stihl odstoupit, stav současné vlády a (ne)aktivita prezidenta ale pořád velkou část studentů nenechává v klidu sedět ve školních lavicích. Mají prostě potřebu VYJÍT VEN. Ke čtvrteční stávce nesoucí heslo "Vyjdi ven" se na Facebooku přidávají tisíce studentů středních i vysokých škol po celém Česku a plánovaných událostí se stejným názvem v různých lokalitách stále přibývá.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

A za co se vlastně bude demonstrovat? Studenti ve čtvrtek přesně v poledne vyjdou ven před své alma mater a budou požadovat, aby Miloš Zeman v pozici prezidenta dodržoval ústavní povinnost a jmenoval nového premiéra, který nebude trestně stíhaný.

Michal Zima
Aktuálně.cz
Je to výstražná stávka. Už je pozdě, je třeba jít do ulic, říká student Zima o akci Vyjdi ven
15. 3. 2018

Zároveň vyzvou vládu v demisi, aby nekonala zásadní změny a neměnila zavedené ústavní pořádky. Účastníci stávky budou mít možnost podepsat výzvu, kterou v různých podobách organizátoři pak shromáždí ze všech koutů Česka a další pondělí ji položí na stůl prezidentovi a senátorům.

Jak v rozhovoru pro DVTV uvedl student DAMU Luboš Louženský, který je spoluorganizátorem akce, studentům vadí, že současná vláda v demisi vládne v neomezeném mandátu a v jejím čele je trestně stíhaná osoba. Podle něj je občanskou povinností všech, aby v případě nespokojenosti politikům dali najevo zpětnou vazbu a studenti nyní mají trvat na tom, aby politici zastávali morální hodnoty. Kromě studentů se do stávky zapojí i herci s několika divadel a akci také podpořila Studentská komora rady vysokých škol.

Nemůžeme rezignovat jen na to, že dojdeme k volbám a odevzdáme hlas, upozorňuje Luboš Louženský, student DAMU a organizátor chystané čtvrteční stávky. | Video: Daniela Drtinová |  13:12

A co si o stávce myslíte vy? Přidáte se nebo s požadavky studentů spíš nesouhlasíte? Dejte nám vědět na Facebooku pod článek.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější