Porod ve VR

Páteční bizár: Virtuální realita a porod aneb zkuste si nejdřív všechno nanečisto

Virtuální realita se zatím jakž takž dokázala prosadit při hraní her, v lechtivém průmyslu pro dospělé a svou cestičku si začíná vyšlapávat i ve vzdělávání (jak jinak se chcete podívat do nitra černé díry, popřípadě se vrátit do doby plné dinosaurů?). Vědci začínají uplatňovat i "VR terapii" proti různým strachům z výšek, bolesti a pavouků. Nyní si ve virtuální realitě můžete zkusit i porod. Ano, porod…

Porodní simulátory, aneb buď připraven/a

Porod se sice fyziologicky týká hlavně žen, ale připravit se na něj mohou všichni členové rodiny. Od otce přes sestry až bratry. Rodit ve virtuální realitě zní sice trochu bizarně, ale cílem simulátorů (ať už ve virtuální nebo smíšené realitě) je připravit budoucí matky (i otce) na průběh porodu. VR trenažér zároveň slouží i jako součást výcviku porodních asistentek a asistentů. Na prototypy mrkněte tady. Protože nikdy nevíte, kdy se přichomýtnete k porodu, že jo.

Rozšířená realita a simulátor porodu LucinaAR | Video: Youtube.com

Tady uvidíte, jak se v budoucnu budou učit porodníci:

DGLAB VR-NACT VIRTUAL REALITY FOR NATURAL CHILDBIRTH TRAINING | Video: Youtube.com

VR model vašeho dítěte

Pokud jste náhodou v očekávání (mazel tov!) a celí žhaví na přesnější termín porodu, můžete si čekání zpříjemnit skvělým VR modelem vašeho dítěte. Průkopnickou technologii vyvíjí už od roku 2016 v Brazílii. S modely dětí a děloh poté mohou rodiče vesele interagovat doma pomocí VR headsetů. Model dítěte je zároveň skvělým dárkem pro prarodiče!

Realita porodu | Video: Youtube.com

Streamování porodu ve VR

Už v roce 2015 došlo k prvnímu živému porodnímu streamu na světě a nemalou zásluhu na této technologické "revoluci" měla i společnost Samsung. V rámci zřejmě "reklamní kampaně" Samsung umožnil otci, nacházejícímu se v době porodu na druhém konci Austrálie, "být" při porodu jeho syna. O prvním živém streamu dokonce vznikl i mini dokument (rozuměj reklama). "Prostřednictvím příběhu Alison a Jace jsme ukázali, že technologie mohou pomoci zvládat tyranii vzdálenosti a přiblížit tak naše nejbližší," komentoval tehdy první porodní stream Arno Lenior, tehdejší hlava Samsung marketingu. Jsme zvědaví, kdy tyhle porodní streamy dorazí na Twitch…

Porod na dálku | Video: Youtube.com

Méně bizáru, více vědy

Nedávná vědecká studie z Phoenixu poukázala na možnost uplatnění VRka během porodu. Rodičkám virtuální realita umožňuje nesoustředit se na porodní bolesti, ale na cokoliv jiného, třeba delfíny. "Tato studie ukazuje, že využití virtuální reality při porodu může snížit bolest a potenciálně snížit použití léků proti bolesti. To by ženám během porodu umožnilo lepší zážitek," píšou v závěru studie autoři. Pokud se tedy chystáte rodit, tak jedině s VR setem na hlavě! 

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Plánujete dítě? A využili byste v časech porodu virtuální reality? Hoďte info do komentů.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější