hygge - ilustrační foto

Hygge: Útulnost s proslulým názvem. Nový fenomén?

Slovo, které je poslední dobou všude vidět. Co se pod ním vlastně skrývá? Zaslouží si svou popularitu nebo jde jen o nafouknutý koncept? Co si z něj můžeme vzít? Možná ho už sami dávno žijete.

Instantní štěstí

Pocit pohody, klidu a naplnění je důležitý pro každého z nás. Kolik je ho ale v našich životech skutečně přítomno? Všichni bychom si přáli recept, jak si tento pocit připravit či přesný návod, jak ho poskládat. Chvíli se zdálo, že to byli Dánové, kteří nabídli světu to, po čem tolik toužil - objevuje se mocný kult soustředěný kolem hygge. Tajemný pojem (který nadužívá mnoho lidí, přestože málokdo vlastně ví, jak se vyslovuje) slibuje pohodovější život, očištění psychiky, zklidnění těla a mnoho dalších zázraků, na které, zdá se, má patent právě tento životní styl. Skvělé ale je, že nemusíte být obyvatelem království dánského, abyste mohli do svého života přizvat více uvolnění.

Tento termín, který se stal senzací, není tak úplně nový. V angličtině mu směle konkuruje slovo "chill" a na český způsob známe termín "pohoda".

Hygg(i)e(na) duše

Populární novinka, která má vyřešit zimní "depky". Občas z ní můžeme mít dojem americké nabubřelosti, ale nejlépe celý koncept vystihuje myšlenka pletených svetrů a válení se u krbu. Je to ale všechno?

Jedná se spíše o shrnutí vybraných příjemných momentů, které víceméně všichni známe a v menší či vyšší míře s nimi umíme zacházet, aniž bychom si toho byli příliš vědomi. A o tom je hygge především. 

Foto: Shutterstock.com

Bez pochyby však existuje několik inspirativních aktivit, které bychom do svého života měli hodně rychle zařadit mnohem více, abychom tak předešli stresu, vyčerpání či konečnému vyhoření. Hygge nabízí život, který nám přináší radost a potěšení například v podobě společné večeře s přáteli, konzumace čerstvého křupavého pečiva, oddání se horké koupeli po celém dni v práci či sledování západu slunce.

Takže - jak si zařídit hyggelig život?

Nehledejte v tom žádnou vědu ani zázračné kroky. Kdybychom měli shrnout své dojmy z hygge: světlo, teplo, intimita s blízkou osobou, dřevo, dekorace a venku mráz aspoň mínus třicet, jinak to snad ani nemá smysl. Ba ne, hygge lze pěstovat celoročně. Praktikujte hygge prostě tím, že udržujete svůj byt uklizený, snažíte se sladit barevné kombinace, svíček máte tři šuplíky a o horkou kávu též nemáte nouzi. A budete se cítit hezky, hřejivě.

Řešíte přehnaně zdravou stravu? Tak uberte. Dejte si klidně dortík, ale vychutnejte si ho každým chuťovým pohárkem. Hygge také není jen o tom, že si vyzdobíte byt milionem LED svíček. Jde o navození, a především prožití atmosféry a pohodlí. Rozhodně sem spadá i vychutnání si sklenky kvalitního červeného vína, ideálně za asistence milované osoby.

Foto: Shutterstock.com

Odpojte se od virtuálního světa. Pusťte si klid do svého všedního dne, nejen do momentů, kdy máte náhodou chviličku čas. Takové okamžiky nemusí přijít taky nikdy. Čtěte, ponořte se na chvíli do příběhu. Dotýkejte se hebkých věcí - deky, župany, papuče. Vklouzněte do pohodlných hyggebukser, což je modernější označení pro staré dobré roztrhané tepláky. Jde o to si ten život, okamžik a každý den vůbec, udělat hezký. Potom je na místě své aktivity označit jako hyggelig, neboli absolutní vrchol blaha, prostě top stav.

Neplánujte, jak budete žít hygge co nejlépe. Žijte ho. Buďte ochotni prožívat vlastní přítomnost, pěstujte vděčnost i za drobnosti a pamatujte, že méně znamená často více.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější