ecolife

#ECOlife: Jak se žije udržitelně? Sedm jednoduchých zásad, jak na to!

Přestože se o nás mluví jako o ECOgeneraci a i přesto, že o třídění odpadu a nespotřebovávání tolika plastů, vody, oblečení a spousty dalších věcí mluví i mnoho z nás, řeči zůstávají jen řečmi. Ve skutečnosti totiž zrovna výstavní příklad nejsme. K tomu, abychom matce přírodě pomohli, se nemusíme nutně přivazovat ke stromům nebo jíst jen to, co z nich samo padá. Existují malé krůčky, které nás fakticky nijak nezatíží, a přesto mohou v konečné fázi znamenat velkou pomoc.

Začít můžete třeba tím, že se budete držet těchto jednoduchých zásad:

 1. Více zeleniny, méně masa
  Chování dobytka je jedním z největších producentů oxidu uhličitého vůbec. Zkuste si maso dát jen jednou dvakrát týdně. Je to zdravější jak pro vás, tak pro planetu.

 2. Nakupujte šetrně
  Vybírejte si takové zboží, které je udržitelné a co nejméně zatěžuje životní prostředí. Nepoužívejte igelitky a snažte se nekupovat zbytečně balené potraviny (například okurky či brokolici v igelitu, které jsou oblíbeným nešvarem českých obchodů, nebo třeba ten nedávný bonmot Marks & Spencer s oloupanými pomeranči v plastových krabičkách).

 3. Nakupujte sezonní a lokální produkty
  Nejenže je sezonní zelenina mnohdy levnější než ta importovaná, ale navíc je pravděpodobnější, že byla vypěstovaná v přirozeném a zdravém prostředí. A taky lépe chutná.

 4. Používejte alternativní zdroje energie
  K tomu, abyste používali alternativní energii, nemusíte mít na domě nutně solární panely ani vlastnit elektromobil. Některé energetické společnosti, jako je třeba ČEZ nebo Nano Energies, běžně nabízejí zelenou energii přímo do vašich domácností.

 5. Nakupujte v sekáči a v ověřených obchodech
  Možná byste se divili, co všechno se dá najít v sekáči nebo v babiččině skříni. Máte chuť si něco koupit, ale zrovna nic nutně nepotřebujete? Odolejte nebo se snažte svou touhu ukojit třeba nějakým pěkným kouskem z druhé ruky. Ušetříte peněženku i životní prostředí.

 6. Příroda čistí nejlépe
  Až budete příště umývat koupelnu, nechte chemii chemií a zkuste sáhnout po octu. Ocet je totiž efektivním, levným, a navíc ekologickým čisticím prostředkem, podobě jako třeba citronová šťáva nebo soda. Zkuste, funguje to vážně dobře.

 7. Třídit, třídit a třídit
  Někdy se vám možná nechce ten kelímek od jogurtu umýt a hodit do speciálního koše, ale vzpomeňte si, proč to děláte a co tím chráníte. A taky pamatujte, že velký bratr planeta Země vás sleduje a nezapomíná.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější