Jak být eco-friendly? Poradíme, jak na odpadky

Jak být eco-friendly? Poradíme, jak na odpadky

Být „eco“ je v dnešní době nejen cool, ale taky správné. No a hlavně – a to si přiznejme – by to pro nás měl být standard. Naše planeta je na tom už teď docela bídně a třeba jen fakt, že vlády některých zemí a některé nadnárodní společnosti pořád ještě odmítají teorii globálního oteplování, tomu taky moc nepřidává. Co si ale budeme povídat, každý z nás musí nejprve začít u sebe. Jak na to? Poradíme.

Ať už jste eco začátečník nebo mírně pokročilý, tyhle rady by se vám mohly hodit. A nebojte, být "eco-friendly" vás v ničem nijak zvlášť neomezí.

Jak být eco-friendly II: Poradíme, jak na vodu, jídlo a energii
life
Jak být eco-friendly II: Poradíme, jak na vodu, jídlo a energii
8. 8. 2017

Třiďte odpad

Připomínat třídění odpadu se může zdát v dnešní době zbytečné, koneckonců podle údajů Eko-komu v České republice odpad pravidelně třídí asi 72% obyvatel a za posledních 15 let jsme ho všichni dohromady vytřídili přes 8 tun, což by hravě vystačilo na postavení druhé hory Říp. Vždycky je ale co zlepšovat a navíc tu je pořád ještě těch zbývajících 28% obyvatel, kteří netřídí. Kontejnery jsou přitom dnes na každém rohu, průměrně to k nim má člověk pouze kolem 130 kroků a to přece není vzdálenost, která by vás od třídění měla nějak zvlášť odradit, nemyslíte?

Všechny důležité "třídící" informace najdete na samotných kontejnerech nebo jsou dohledatelné taky na internetu. Možná jste nevěděli, že do papíru můžete hodit i obálky s průhlednými okýnky, co? Nesmíte tam ale vhazovat papírové kapesníky, účtenky, kartony od vajec nebo ruličky od toaletního papíru. Věděli jste? My ne! Důvod je přitom jednoduchý -  ruličky a kartony už jsou totiž několikrát recyklované a materiál tak dál už prostě využít nejde.

Foto: Studenta

Lahve od oleje a jiné mastné plastové obaly před vyhozením vypláchněte vodou se saponátem, kelímky od jogurtů ale zase umývat nemusíte, stačí, když jsou pořádně vyškrabané. Do skla pro změnu nepatří zrcadla, žárovky ani porcelán. Pěstujete rostlinky? Popřemýšlejte nad vytvořením malého soukromého kompostu - 40 % toho, co vyhodíme, je totiž organického původu, což znamená, že se to rozloží a může se použít třeba právě pro rostlinky. Prošlé léky pak odneste do lékárny. Nechcete přece, aby všechna ta chemie končila v půdě, vodě a ve finále i v potravním řetězci.

zero waste
life
Místo plastů produkty z přírodních materiálů. 7 způsobů, jak na to
13. 8. 2018
4 minuty k zero waste

Uskromněte se

Zkuste odpadu i předcházet a nevytvářet ho. Místo neustálého kupování plastových lahví si kupte nějakou, která vám vydrží, a napusťte si do ní kohoutkovou vodu. Pokud vám nechutná, investujte do filtrační konvice nebo lahve, rozdíl mezi balenou vodou a kohoutkovou pak vůbec nepoznáte. Stejně tak nekupujte další a další igelitové tašky, na nákup si pořiďte plátěnku a noste ji pro případ vždycky s sebou.

Stejně strašné, ne-li horší, než igelitky jsou mikrotenové sáčky, které se dávají k ovoci a pečivu zdarma. Vezměte si jen, kolik jich použijete při jednom nákupu. Snažte se si jich brát co nejméně - na pečivo si třeba vezměte papírový sáček a u "kusovek", když si třeba kupujete jedno nebo dvě jablka do školy, ho ani nepotřebujete.

Podobných způsobů, jak se vyhnout obalům, je spousta, jistě nějaké další vymyslíte i sami. Taky můžete popustit uzdu fantazii a starým věcem, které byste za normálních okolností vyhodili, můžete dát nový život.

V příštím díle by se vám mohly hodit rady, jak šetřit vodu a energii nebo jak neplýtvat jídlem. Sledujte!

Text: Johana Svobodová

Foto: Shutterstock

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější