jednorožec

Jednorožci. Novodobé božstvo dodávající sílu a odvahu

Co pojí mileniály a jednorožce? Víra. Víra se v průběhu desítek let transformovala natolik, že lidé už dávno nemusí věřit pouze v klasické vyobrazení boha spojeného s náboženstvím a církví. Dnešní náboženství je duchovní, abstraktní, hmatatelné i esoterické. A každý si z toho nepřeberného množství může vybrat to své, ať už je to jóga, meditace, nebo dobročinnost. Mnoho lidí věří v sílu rodiny a partnerského svazku, každý si zkrátka najde něco víc, k čemu se může obrátit v nejslabších chvílích.

Pro mileniály jsou to jednorožci. V Bibli byl jednorožec obrazem síly a nezkrotného divokého zvířete. V 15. století nakreslil Raffael Santi obraz Dáma a jednorožec, symbol panenství a čisté lásky. Z historického hlediska byli jednorožci ztvárněním pozitivních hodnot. Pro mileniály mají význam podobný, dokonce mnohem silnější. Svět okolo nás je temný, nespravedlivý, tvrdý a nebere si žádné servítky. A tak utíkáme k něčemu, co známe, co nám dává sílu a pocit jistoty. Necháváme se unést kouzlem nostalgie zpět do dětství, kde pro nás jednorožci představovali smířlivá roztomilá stvoření. Bez zaváhání se necháváme pohltit dětinskostí a nebojíme se to skrývat. Je to póza, vyjádření našeho přístupu k okolí, společnosti, kultuře, politice.

Jednorožec je symbol výjimečnosti a vystoupení z davu. Dává nám odvahu stát si za svým, vystoupit z komfortní zóny a čelit pohledu ostatních. Proč? Protože být člověkem je moc komplikované. Jsme totiž generace, která mění pracovní podmínky a žije na vlně onlinu.

Každý den utíkáme z reality, obracíme zrak do chytrých telefonů a dobrovolně se vystavujeme porovnání s našimi vzory, tedy s lidmi, kteří toho zákonitě dokázali víc než my. Sociální sítě nám obvykle ukazují dvě roviny: absolutní nenávist, nebo naprostou spokojenost, dokonalost a luxus, které z povzdálí sledujeme a porovnáváme s vlastními dosavadními úspěchy. Vymizela normálnost i zobrazení neúspěchu. Nikdo se nefotí po probrečeném dni, když se to nepovede. A tak se snažíme držet tempo, nedávat najevo zranitelnost, skrývat slabé stránky a ukazovat se v tom nejlepším světle.

Teď je ten správný čas stát se jednorožcem.

Autorka textu: Aneta Drábková, eventová a marketingová manažerka GrowJOB Institute (více info v profilu autora)

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější