marihuana

Kanada legalizovala marihuanu. Proč to u nás nejde?

Kanada se stává po Aljašce, Kalifornii, Coloradu i Nizozemí jedním ze států, které zatím úspěšně legalizovaly rekreační užívání marihuany. Od půlky září si tak budou Kanaďané moci koupit marihuanu v klasických obchodech a kanadský stát bude bohatší o daně z prodeje. Jak to vypadá s konopím v Česku?

Česká čísla a marihuana

Legalizace marihuany je předmětem diskuze v českých končinách již dlouhou dobu. Mladí Češi i přes nelegálnost užívání a ještě větší nelegálnost pěstování vévodí všem možným výzkumům zaměřeným na marihuanové (zne)užívání. Ze zprávy Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost vyplývá, že marihuanu, nebo hašiš užila v posledním roce ⅕ obyvatel ve věku 15 až 34 let. U studentů ve věkovém rozmezí 15 až 16 let má zkušenost s marihuanou 37 procent lidí. To je mimochodem nejvíce z celé Evropy.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...
Martin Zupko
life
Zkoumat změněné stavy vědomí lidstva je přirozené, říká Martin, člen České psychedelické společnosti
3. 5. 2018
3 minuty o závislostech

Proč to v Česku nejde legalizovat?

Na vině dosavadní (ne)legalizace marihuany je zřejmě nezájem politických stran v minulosti tuto problematiku vůbec řešit. Jediná politická strana, která se programem zavázala, že se bude snažit téma všeobecné legalizace otevřít, jsou Piráti. Vzhledem k jejich zvolení do Sněmovny se snad dočkáme nějakých pokroků. Dle jejich tiskové zprávy z roku 2017 mají v plánu představit reformu, která by marihuanu legalizovala a zároveň by případně regulovala a danila i konopné podnikání. Stát by si tak zřejmě mohl přilepšit o více než 3,2 miliardy korun.

K bloumání - 5 důvodů pro a proti (ne)legalizaci

Pro
Lékařské užití marihuany
Doplňující příjem pro stát i města a obce
Snadné pěstování a ekologická produkce
Vytvoření pracovních míst
Marihuana je bezpečnější než alkohol

Proti
Možnost akutní intoxikace marihuanou
Možnost vzniku afektivních a psychotických stavů
Psychosociální riziko
Možný vznik závislosti
Zvýšení "drogové turistiky"

Jak jste na tom vy? Legalizovali byste? 

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější