Psychedelická zkušenost bez drog? I o tom je instalace Test Pattern [N°7]

Psychedelická zkušenost bez drog? I o tom je instalace Test Pattern [N°7]

Strach, zmatení, omámení i trans. Pocity, které vyvolává audiovizuální instalace japonského umělce a hudebníka Ryoji Ikeda, můžete na vlastní kůži pocítit v Black boxu Nového divadla v Plzni, a to do 11. srpna. Stačí si jen zout boty a vstoupit na hranici smyslového vnímání. 

Malinko schovaná instalace Test Pattern [N°7] je součástí plzeňského festivalu japonské kultury Japan Fest 2015. Na první dojem působí trochu strašidelně a hororově. Stroboskopické projekce, typické bleskovými prostřihy a variacemi binárních vzorů, uzavřené do temného prostoru čtyř stěn doprovází sotva vnímatelné zvukové frekvence, stupňující se do hlasitého šumu a až nepříjemného pískání. Zkrátka, jedná se o audiovizuální test vnímání lidského vědomí a limitů výkonu současných digitálních technologií.

Autor instalace, Ryoji Ikeda, pochází z japonské prefektury Gifu, v současné době však žije a pracuje v Paříži. Je tvůrcem několika elektronických desek, které se vyznačují zejména prací se zvukem v „syrových“ podobách, jako jsou sinusové tóny, hluk a různé vzory tlukotu, které jsou součástí i instalace Test Pattern [N°7]. Za svou tvorbu obdržel Ryoji Ikeda v roce 2001 prestižní cenu Zlatý Nica.

Podle kurátora instalace Ivo Hucla „návštěvník jeho instalací prožije po prvotním otřesu a jisté nevolnosti zkušenost, která působí až na buněčné úrovni. Jedná se o stav jakési „rozkolísané subjektivity, snad srovnatelný s řízením auta za noční sněhové vánice nebo zenovými satori, dále evokací vesmíru a hvězd a zároveň všední každodennosti.“

Skutečně tomu tak je. Po vstupu do místnosti dolehne na diváka, vytrženého z běhu života, jakýsi vnitřní neklid a celkové znejistění z hlediska prostorové orientace. Během procházení po podlaze zjišťuje, že v určité části mizí jeho stín, nebo má pocit, že se pohybuje, zatímco stojí na místě, podobně jako když sedí ve stojícím vlaku a vlak projíždějící na vedlejší koleji navozuje zdání, že se rozjíždí i ten jeho. A to zdaleka není vše.

Výstava probíhá denně od 10.00 do 20.00

Vstupné je 100,- Kč (pro studenty a seniory 50,- Kč)

Oficiální stránky výstavy.

Text a foto: Esther Idris Beshirová

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější