Twitter

Koho sledovat na Twitteru? Tohle jsou nejvlivnější čeští novináři

Možná jste na Twitteru jako doma, možná ale tápete v tom, které účty sledovat. Podívejte se na seznam nejdůležitějších tuzemských novinářů, díky kterým vám už nic neunikne.

Twitter je výborným výzkumným nástrojem, jelikož jeho rozhraní umožňuje získat mnohem přesnější data než například to od Facebooku. O to větší škoda pro české výzkumníky spočívá v tom, že u nás se jedná přece jen o platformu pro nemnoho vybraných jedinců - těch, kteří se hlouběji zajímají o specifičtější témata jako politika či technologie. Lenka Krsová ze Studia nových médií FF UK se ve svém příspěvku na nedávné konferenci New Media Inspiration zaměřila na to, jak komunikují na Twitteru tuzemští novináři. Koho se vyplatí sledovat?

Foto: New Media Inspiration

Twitter není Facebook

Než se vrhneme na nejzajímavější jména, projedeme si pár obecných poznatků. Na českém Twitteru byli nejaktivnější zástupci veřejnoprávních médií České televize a Českého rozhlasu. Druhou vlnu vedli členové redakcí Aktuálně.cz, iDnes.cz, Seznam Zpráv, Hospodářských novin a Lidových novin. Tedy ve většině případů zavedené mediální značky, naopak kontroverznější média Twitter příliš nevyužívala - což samo o sobě může posloužit jako zajímavá pozvánka na tuto platformu.

Největší psavci

První sledovanou kategorií byla frekvence. Nejaktivnějším přispěvatelem na Twitter se z českých novinářů stal Alexandr Mitrofanov, spojený především s periodiky Právo a Novinky.cz. Během několika sledovaných dnů dosáhl neuvěřitelné frekvence 66 tweetů za den! Většinou se jednalo o odpovědi ostatním uživatelům, ale pokud chcete vidět aktivního novináře, obraťte se na jeho účet. S výrazným odstupem se o druhé místo podělili Petr Fischer z Hospodářských novin a Českého rozhlasu - Vltava, a Daniel Dočekal z Lupa.cz.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Originalita za každou cenu?

Na vrcholu co se týče původnosti obsahu se umístil známý Jiří X. Doležal z Reflexu, ovšem spousta jeho příspěvků jsou automaticky vygenerované upoutávky na (obvykle jeho vlastní) články, takže s tím originálním obsahem je to trochu s otazníkem. Naopak pokud chcete z Twitteru udělat zpravodajský kanál, zaměřte se na ty, kteří často retweetují, a tak pravidelně informují o aktuálním dění - jako třeba Filip Horký ze Seznam Zpráv či Jiří Václavek z České televize.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Na Twitter na pokec

A ještě poslední soudek - pokud vám nejde tolik o rychlé zpravodajství a raději si se známými tvářemi vyměňujete názory, sledujte ty, kteří často odpovídají. Toho se dočkáte s největší pravděpodobností u sportovní ikony České televize Dariny Vymětalíkové, komentátora aktuálního dění Jindřicha Šídla ze Seznam Zpráv či populárního moderátora Martina Veselovského z DVTV.

Tak co, vyberete si ze zmíněných jmen ty, kteří vás budou bavit?

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější