homosexuálové

#komentář: Sňatky homosexuálů? Debata, ve které se střetává tradice s fakty

Ve sněmovně se bude brzy projednávat návrh, který hýbe celou společností, jelikož by jeho schválení znamenalo povolení manželství homosexuálním párům. Vláda jej sice podporuje, ale samotné kluby jsou v tomto ohledu dost nejednotné a napříč sněmovnou najdeme jak podporovatele, tak odpůrce. Existují však nějaké pádné důvody, proč tento návrh nepřijmout?

My mladí jsme pro

Podle průzkumu agentury Median tři čtvrtiny Čechů jsou pro zavedení manželství homosexuálních párů. Podporu má tento návrh i u nás mladých. Samozřejmě i v naší skupině najdeme řadu odpůrců, nicméně jsou v menšině. Jak to tak obecně bývá, každá generace je liberálnější a otevřenější než jejich předchůdci. Naše generace není žádnou výjimkou. Důkazem je například každoroční festival Prague Pride, jehož velkou součástí jsou právě představitelé z řad studentů.

Prague Pride - reportáž
life
 
#reportáž: Duhový průvod Prague Pride opět prošel Prahou
13. 8. 2018
3 minuty fotoreportáže

Tradice, tradice a zase jednou tradice

Odpůrci návrhu se odvolávají na dlouhodobou tradici a historii instituce manželství. Otázkou však zůstává, kolikrát se už tato instituce za dobu svého fungování proměnila? Z pohledu dějin to není tak dávno, kdy bylo tradicí, že o sňatcích svých dětí rozhodovali výhradně rodiče, nemohli se brát lidé různých etnik či vyznání, žena musela bezmezně poslouchat manžela a neměla rovné postavení, rozvody byly nemyslitelné a ve výčtu podobných proměn bychom mohli pokračovat. Manželství, které tu bylo před několika desítkami let, není to, které je zde nyní.

Společnost se proměňuje, modernizuje, vyvíjí. Nežijeme ve stejné době jako naši předci, takže nemusíme mít ani stejné "tradice". Vždyť tradičně měli volební právo jenom bohatí muži. Ne vždy se musí zachovávat status quo, protože ne vždy je správný a bez prolomení starých hranic a vytváření nových pro moderní společnost bychom se nikam neposunuli. Odpůrci se také odvolávají na křesťanské hodnoty - ale jak moc je tento argument v jedné z nejvíce ateistických zemí relevantní?

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Snad nejabsurdnějším argumentem je obava z toho, že by sňatky gayů a leseb ohrozily manželství heterosexuálů. Momentálně téměř polovina manželství končí rozvodem. Kdo za to nese vinu? Je třeba podotknout, že v řadě zemí už sňatky homosexuálům povolené jsou. Jako například v Kanadě, Austrálii či v USA, a rozpady civilizace, jak někteří odpůrci predikují, se zatím nekonají.

První sňatek osob stejného pohlaví ve vzduchu
Aktuálně.cz
Grafika: Další kolo souboje o homosexuální manželství je tu. Ve hře jsou dva návrhy
26. 3. 2019

Komu tím (ne)prospějete, co?

Registrované partnerství nemá právní postavení jako manželství, což s sebou nese řadu komplikací, které by se schválením návrhu vyřešily. Vzniklo by například společné jmění, vdovecký důchod, byl by stanoven vztah dětí k partnerovi jejich homosexuálního rodiče atd.

A poslední, avšak neméně zásadní argument, je fakt, že pro heterosexuální občany se nezmění vůbec nic. Tato novinka by nikoho nijak neomezovala, nikomu by nic nepřikazovala, nikoho by neobtěžovala. Naopak homosexuálním párům by zjednodušila život. Tito lidé platí stejné daně, dodržují stejné zákony a žijí ve stejné kultuře jako my ostatní, přesto však jim není dovoleno uzavřít plnohodnotný sňatek.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

A jaký je váš postoj k manželství homosexuálních párů?

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější