Prague Pride - reportáž Prohlédni si galerii

#reportáž: Duhový průvod Prague Pride opět prošel Prahou

Barvy duhy, často i výstřední oblečení, a hlavně veselá hudba a uvolněná atmosféra. Tak vypadala Praha v sobotu 10. června. Podle organizátorů až na 40 tisíc lidí (o 5 tisíc více než minulý rok) prošlo centrem v pochodu, kterým vrcholil 8. ročník festivalu gayů, lesbiček, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) Prague Pride.

Kvůli rekonstrukci dolní části Václavského náměstí se letos lidé scházeli u Koně. Tam čekala i protestující skupinka věřících, kteří zastávají klasický model rodiny. "My tady stojíme, abychom vás varovali, ale i poučili," provolával jeden z nich. K potyčkám ale nedošlo a duhový průvod tak mohl chvíli po 12:30 vyjít Opletalovou ulicí, dále přes Hybernskou, Náměstí Republiky, Revoluční, Dvořákovo náměstí a Čechův most až k Letné.

Foto: Nikol Mudrová

V čele jely tři Mini Coopery s Maršály Prague Pride 2018, ti byli letošní novinkou festivalu. Takto titulováni byli lesbická seniorka a aktivistka Jana Kociánová, dětský psycholog Václav Mertin a nizozemská modelka Loiza Lamersová, která se narodila jako chlapec. S nimi se účastníci během zastávek fotili a povídali.

Foto: Nikol Mudrová

Další vozy vezly některé účastníky, krále pochodu, nebo například DJs, kteří celý dav během chvíle roztancovali. "Chceme se nejenom bavit a být spolu a mít Prahu na jeden den opravdu pro sebe, ale chceme i upozorňovat na ty nerovnosti," řekla ředitelka festivalu Hana Kulhánková. Účastnili se prakticky všichni - nejen příslušníci LGBT komunity. Dorazily rodiny s dětmi, psi, heterosexuální páry… Objevily se i herečka Aňa Geislerová, moderátorka Ester Janečková, či zmocněnkyně vlády pro lidská práva Martina Štěpánková. Příznivci mávali duhovými vlaječkami a nápisy jako "You are not alone" (v překladu "Nejsi sám"), "God is trans" ("Bůh je trans") nebo "Láska bez hranic".

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Po téměř 4 kilometrech a 2 hodinách veselí účastníci přešli Čechův most a vystoupali po schodech až ke Kyvadlu v Letenských sadech. Zde se do 22 hodiny konaly koncerty. Těmi skončil celý letošní Prague Pride, probíhal už od 6. srpna. Letošním tématem byla rodina. "V kampani upozorňujeme na škatulkování, které ve většině rodin probíhá. Příbuzní často přisuzují ostatním členům a členkám rodiny nálepky na základě jejich chování či vrozených dispozic - ať se jim to líbí, nebo ne. Nálepkování totiž máme ve zvyku," vysvětlila Kulhánková v tiskové zprávě.

Foto: Nikol Mudrová

V Pride Village na Střeleckém ostrově byly během týdne různé debaty a koncerty například kapely Mucha nebo účastníka Eurovision Song Contest Mikoláše Josefa.

Více fotografií z akce najdete v úvodní galerii.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější