klimatická změna

#komentář: Žijeme v seriálu Černobyl. Aneb Marečku, podržte mi kampaň

Česká krajina je na tom fakt špatně. V Polabí uschlo 111 000 borovic, na Ostravsku umřelo kvůli pesticidům tisíce včel a k tomu všemu chce prezident Zeman vystavět kanál Dunaj-Odra-Labe, jehož stavbu i s ohledem na ekologii zamítla Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR už v roce 2014. Navíc lze konstatovat, že některé části pověstné české krajiny umírají a vysychají (zdravíme Moravu a chystáme krajině smuteční obřad). Jak je ale v tuzemsku zvykem, místo intenzivního a efektivního řešení téhle ekologicko-klimatické šlamastyky, se v Česku řeší spíše Andrej, audit, dotace a migranti.

Žijeme v seriálu Černobyl, jen to nevidíme

V seriálu Černobyl, oceňovaného i odborníky na jadernou energii, jsme svědky katastrofy, při které se z vybuchlého jaderného reaktoru valí "neviditelná" radiace do celého širého světa. V roce 2005 OSN představila reálné číslo počtu obětí tragédie. Jednalo se o 4 000 duší, které v konečném důsledku zemřely na rakovinu způsobenou černobylským kataklyzmatem.

"Když pravda uráží, pak lžeme a lžeme, dokud nezapomeneme, že nějaká pravda je. Ale ona je. Každou lží si děláme u pravdy dluh. A dřív nebo později se dluh musí splatit," prohlašuje v seriálu před soudním tribunálem vědec Valerij Legasov a naráží tak na neschopnost tehdejších politických špiček SSSR naslouchat hlasu vědců a vědkyní. Hlas učených totiž považoval za největší prioritu při zacházení s jádrem bezpečnost a prevenci, nikoliv ekonomický aspekt a ego největší země na světě. Podobné "neviditelné" kataklysma se ale děje i teď a už několik desetiletí mu říkáme klimatická změna. No a ze změny se začíná stávat krize, a nejen na papíře.

klimatické změny - ilustrační foto
life
10 států, ve kterých nejpravděpodobněji přežijete klimatickou změnu
5. 6. 2018
2 minuty o katastrofách

A nikdo neslyšel zvuk motýlích křídel…

Vědkyním, vědcům a obecně zelené politice ale nikdo moc nenaslouchá, teda alespoň ne v Česku. Pokud totiž v roce 2005 "obvinila" OSN Černobyl z 4 000 úmrtí, tak podle Ministerstva životního prostředí a jeho Národního akčního plánu adaptace na změnu klimatu by mohly "vlny veder do dvacátých let tohoto století ročně v EU zapříčinit dalších 26 000 úmrtí a do padesátých let by se tento počet mohl zvýšit na 89 000 úmrtí za rok".

A cože říká věda teď? Téměř veškeré vědecké instituce v ČR zabývající se změnou klimatu ze všech možných perspektiv (od zemědělství přes energetiku a sociologii až po hydrobiologii) doporučují něco dělat, a to nejlépe hned.

Nabízí se celá škála adaptačních procesů:

  • přestavění české krajiny tak, aby lépe zadržovala vodu (a fakt to není jen o rybnících)
  • investice do bezemisní energetiky (v případě Česka je "paradoxně" jediná udržitelná bezemisní cesta klasické jádro, nebo jaderná fúze, ale ta je zatím spíše v nedohlednu)
  • v neposlední řadě investování do krajiny tak, aby byla tzv. chytrá, podporující biodiverzitu a umožnila přežití i pro motýle, včele a čmeláke (inspiraci je možno rovněž hledat na webu Klimatická změna).

Kozel zahradníkem, kampaň místo činů

Zatímco se ale premiér honosí na svém facebookém profilu v kšiltovce Silné česko s kdejakým zvyšováním platů jedněm a zvyšováním důchodů druhým, o efektivní a štědře podporované "zelené" politice si česká krajina může nechat jen zdát (a to i když zrovna premiér nespí). Vazby současného premiéra na obrovský zemědělský koncern Agrofert jsou minimálně nejasné a země tzv. V4 (kromě Slovenska) a Estonsko odmítly snahu EU o dosažení uhlíkové neutrality k roku 2050. Pokud se ale český premiér při této příležitosti skutečně ptá "Jak můžeme 31 let dopředu vědět, co bude v roce 2050?", budiž mu odpovědí tato mapa "z budoucnosti":

Foto: klimatickazmena.cz

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější