otevřený vztah

Otevřené vztahy fungují. Jen je potřeba větší důvěry a počítat s odsouzením okolí

Uzavřený čtverec okolo partnerských vztahů, ve kterém většina z nás od mala vyrůstá, je založený na monogamii, svatbě a potomkovi jakožto důkazem naší lásky. Model běžného partnerského vztahu je v současné době pořád jedním z nejrozšířenějších, ale pomalu se k němu (zvlášť ze strany mladších generací a především v Anglii) přikrádají otevřené, či volné vztahy.

Forma sexuálního či romantického vztahu, ve kterém si partneři nezaručují exkluzivitu. Tak zní definice otevřeného vztahu. Představa "dělit se" o svoji polovičku může někomu ale připadat nepředstavitelná. Vznikají tak nejrůznější otázky, které je potřeba si zodpovědět dřív, než otevřené vztahy úplně odsoudíte.

Otevřený vztah není jenom o sexu

Většina lidí si myslí, že když chce být člověk v otevřeném vztahu, musí to nutně znamenat, že měl hodně sexuálních partnerů a chce jich mít víc najednou. Jinak nebude po sexuální stránce uspokojený.

vztahy
life
Dobré vyhlídky? Čím se mileniálům daří snižovat počty světových rozvodů
15. 1. 2019
4 minuty o miléniálech

To ale nutně nemusí být pravda. Existuje totiž spousta lidí, kteří mají rádi sex, ale zase ne tak často, a tak se necítí pod tlakem, protože ví, že jejich partner má otevřené možnosti, pokud zrovna u nich není nálada.

Ano, žárlivost se děje

Žárlivost je naprosto přirozená emoce stejně tak jako štěstí nebo smutek, takže nemá smysl dělat, že neexistuje. Otevřené vztahy nejsou o tom být imunní vůči žárlivosti. Je důležité, aby spolu partneři komunikovali a naučili se s ní pracovat.

Studie Perspectives on Psychological science z roku 2017 zmiňuje, že mezi partnery v otevřeném vztahu panuje více důvěry a méně žárlivosti než v běžném vztahu. V běžném vztahu a jeho určité části začne obvykle jednoho z partnerů provázet strach z nevěry, což mezi partnery vyvolává negativní prostředí. To se u otevřených vztahů nestává, protože specifická a předem domluvená "nevěra" je tolerována.

Otevřené vztahy jsou vážné

Největší mýlkou o otevřených vztazích je, když někdo řekne, že se nechtějí vázat. Budování otevřeného vztahu je stejné jako budování běžného modelu. Je potřeba vybudovat blízkost, důvěru. Poznat jeden druhého a najít společnou cestu. Otevřenost k jiným sexuálním partnerům s tím nemá, co dočinění.

Otevřená mohou být i manželství

Stejně tak jako vztahy, mohou být otevřená i manželství. Existuje několik případů, kdy se dva partneři z takového vztahu vzali. Ne ale každý pro otevřené manželství je, protože nevidí důvod, proč by měl s někým sdílet takové věci jako je životní pojistka nebo nárok na barák, když se oba dva starají o štěstí i jiných lidí.

Psychoterapeutka a socioložka Markéta Šetinová
life
Rande sjednané přes seznamku Tinder často připomíná pracovní pohovor, říká terapeutka
29. 9. 2018
3 minuty o moderních vztazích

Důležité je určit si pravidla, i když žádné není

Je důležité, aby si partneři nastavili pravidla, která chtějí ve vztahu dodržovat, protože každý člověk je jiný. Možná to zní jako 50 odstínů šedi - například někdo nemusí mít, nebo nechce žádná pravidla, někdo udržuje pevný vztah s venkovními sexuálními možnostmi. Někdo rád naopak sdílí svoje emoce a pocity s více lidmi, zatímco sex provozuje jenom s partnerem. Stejně jako u žárlivosti, i tady je velmi důležitá komunikace.

Nikdy nevíte, kdo v tom otevřeném vztahu vlastně je

Otevřené vztahy existují odjakživa. Některé kultury je neuznávají a někteří odsuzují ty, kteří si vybrali v takovém vztahu být. "Česko na otevřené vztahy možná ještě není připraveno, proto to s manželkou před některými lidmi tajíme. Ona má ráda i holky, ale jinak si sedneme ve všech ohledech, tak nevidím důvod, proč bychom spolu nemohli žít a mít rodinu," říká M., který se svojí partnerkou žije už tři roky.

Strach z toho být odsouzen svými přáteli nebo rodinou je velmi pádný důvod, proč se nebavit o statutu jejich vztahu. Bývá jednodušší pomlčet, než pak poslouchat komentáře a otázky, které možná i vám zazněly v hlavě při spojení "otevřený vztah."

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější