jdoucí člověk

Smartphone zombies. Jak na ně?

Smartphone. Geniální věcička umožňující komunikaci všude tam, kde jsou data a signál. Nemusíte do práce, stačí home office. Komunikujete s 200 lidmi najednou, nebo jen tak paříte Fornite a fotíte si jarní přírodu na Instagram. Čas od času ale při chůzi přehlédnete lampu, přechod, tramvaj, auto. Z jediného scrollu se tak může stát tragédie…

Smombie

Smobie je popkulturní zkratka složená ze slov smartphone a zombie (trefné, že?). Zkratka jednoznačně odkazuje na pomalu linoucí se chodce, jejichž tváře jsou osvětleny světlem displejů a oči čtou informaci za informací nehledě na okolí. Pokud se k scrollování na smartphonu přihodí i hlasitý poslech hudby vycházející z monstr sluchátek, je vlastně jen otázka času, než vás někdo, nebo něco, srazí.

Video: Youtube.com

Restrikce, nebo prevence?

Městské správy, dopravci, policie, silničáři i matky a otcové se v celém globalizovaném světě snaží přijít na způsob, jak donutit smombíky zajímat se o okolí. Minimálně v případech, kdy přicházejí přes silnici (holt, když srazíte lampu, tak si způsobíte maximálně otřes mozku, když ale chcete srazit nepřítomnou chůzí auto, srazí spíše ono vás). Takže zatímco v čínském městě Wen-čou už padla první pokuta za přejití přechodu s očima na smartphonu, na jiném čínském městě Čchung-čchingu našli vskutku elegantní a praktičtější řešení. Vytvořili pás chodníku určený přímo pro smombíky.

Foto: China.org

Když obyčejné přechody nestačí

Kreativní řešení se podařilo vymyslet i v holandském městě Bodegraven, kde umístili světelnou signalizaci přímo do chodníku, takže si ji smombík koukající dolů na whatsapp bez pochyby všimne.

Foto: iamexpat.nl

A inspiraci z Nizozemí převzali i v Tel-Avivu…

Foto: @deutsche presse agentur

Podivuhodný příběh má i tzv. smombie cedule (původně myšlena jako umělecký vtip) ze švédské produkce. Cedule varuje, jak před přívalem smombíků, tak smombíky mezi sebou.

Foto: Jacob Sempler

Její verzi nalezneme i v Rusku.

Foto: Jacob Sempler

Máte taky nakročeno k tomu být smombie? Která opatření byste upřednostnili? Nebo si myslíte, že by stačilo, kdybychom alespoň na přechodu strhli oči ze smartphonu a koukali, zda to auto/tramvaj fakt jede?

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější