zápisky, blok

Tři kroky k vděčnému životu

Život je někdy hodně náročný, a tak je fajn v něm mít pozitivní momenty. To ale samo o sobě nestačí, pokud si jich nevšímáme. V každém dni (ano, i v tom, který označujeme jako den blbec) se najde mnoho situací, lidí či maličkostí, za které jsme rádi. Práce s vděčností je předmětem pozitivní psychologie. Zkusíte to taky?

Proč být vděčný

Prostě je to dobré pro zdraví. Navíc je to zdarma, stojí to jen trochu odhodlání a snahy do začátku. A pak už jen sklízet pozitiva! Mnohé studie dokazují, že lidem, kteří si vědomě všímají toho, co zkrášluje jejich denní rutinu, se celkově zlepšila kvalita života. Dopad to má i na okolí, jelikož budete šířit vlnu optimismu a naděje kolem sebe. Navíc si tak vytváříte rezervoár pro časy, kdy je fajn se vrátit k něčemu hezkému, co vám dodá sílu a odvahu jít dál.

1. krok: Zapiš

To je začátek. Denně si zapisujeme různé věci, ke kterým se pak ani v budoucnu nevrátíme (zápisky z přednášek, seznamy nákupu…). Tak proč nezařadit i pár vět o tom, co se mi dnes líbilo, co mě potěšilo a za co jsem rád/a?

Na psaní je skvělé, že:
- je to rychlé
- můžete se k tomu kdykoli vrátit (a ten pocit, když se po týdnu podíváte na vše, co se za tu dobu stalo pozitivního, je nejen dalším pozitivem!)
- podle amerického psychologa Martina Seligmana zapisování kladů navyšuje pocit štěstí v životě

Co je k tomu zapotřebí?
- všímavost a citlivost na (pozitivní!!!) detaily
- chuť se do toho dát a nevzdat to
- papír a tužka, případně hezký bloček - ten může být zároveň i prvním plusem

2. krok: Poděkuj

Tím svůj vděk uvedeš v život. Doslova začne svobodně dýchat. Kladné pocity se tímto více znásobí.

3. krok: Usmívej se

Poslední, avšak nejzásadnější bod. Bez něj by celá "akce" postrádala smysl. Užívejte si plody své snahy a práce, protože být vděčný, když na to nejste zvyklí, práci rozhodně dá! Ale odměna je k nezaplacení.

Foto: Unsplash.com

A co potom?

Pak už jen sledujte, jak vaše pozitivita proráží vlny nechuti a bezmoci.
Tipy jsou jednoduché. Ale důležité je vydržet i ve dnech, kdy slunce zajde. Dělejte to dál, i když se vám zdá, že to vůbec nefunguje.

Nejhorší, co se může stát je, že během práce s vděčností zjistíte, co vše máte a že váš život není tak černý. Často opomíjíme drobnůstky, které jsou ve skutečnosti nesmírně důležité. Zaregistrujeme je až ve chvíli, kdy vypadnou z našeho automatického režimu.

Já jsem dnes vděčná za skvělý oběd, teplejší počasí a za to, že jsem konečně sepsala tento článek. A co se dnes povedlo vám?

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější