Velikonoce

Velikonoce a Česko - země bezvěrců

Česko – země ateistů, zase jsme to vyhráli! Podle deníku The Guardian je v České republice mezi mladými lidmi 91 % ateistů. Je to tak ale doopravdy?

Máme tu opět Velikonoce, jeden z nejdůležitějších křesťanských svátků. Bohužel už jen málokdo zná všechny velikonoční tradice a skutečný původ celého tohoto svátku. Pojďme si to proto trochu připomenout…

Velikonoce
life
TEST: Jak dobře znáte velikonoční zvyky?
29. 3. 2018
4 minuty o Velikonocích

Velikonocemi si křesťané připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Dříve se samozřejmě slavily jinak - byly rozšířenější, lidé je brali vážně. S postupným ústupem víry a přechodu k ateismu ustupovaly a stále pořád ustupují i tyto svátky a s nimi spojené oslavy a tradice. Dříve se s přípravami začínalo půstem, a to už v Popeleční středu, tedy 40 dní před Velikonocemi. Půst se ale netýkal pouze omezení příjmu potravy a abstinence alkoholu, nýbrž zahrnoval i konání dobrých skutků a almužen. Jeho úkolem byla nejenom soustředěná příprava na jedny z největších křesťanských svátků, ale měl v lidech také probouzet altruismus.

Po postní době přicházel tedy Boží hod velikonoční a s ním i hojně navštěvovaná ranní mše, na níž lidé přinášeli pokrmy k posvěcení. Těchto pokrmů si potom všichni vážili, zacházeli s nimi s úctou. Jídlo se spravedlivě rozdělilo a společně se poté spořádalo. Tradovalo se, že společně snědené jídlo vytvářelo mezi konzumenty jakési pouto - budou pospolu další rok. Jedlo se, tak, jak tomu mnohde je doposavad, symbolické jídlo - mazanec, beránek, zajíček, vajíčka (kraslice).

Foto: Unsplash.com

Víra v "něco"

Některé tradice se dodržují dodnes. To ale spíše na Moravě a ve Slezsku, v Čechách nám už velikonoční tradice nic moc neříkají. Znamená to ale, že jsme tedy opravdu zemí bezvěrců? Alespoň dle lidí pohybujících se v mém okolí soudím, že tomu tak samozřejmě není. Ne, že bych kolem sebe měla spousty křesťanů, budhistů, nebo osob přímo a doopravdy praktikujících jakékoli náboženství, zato mě ale obklopuje obrovské množství osob, které věří takzvaně "v něco". Jako by spíše neuměli pojmenovat, v co vlastně věří. Vědí, že existuje něco nevysvětlitelného "mezi nebem a zemí", ale nedokážou to zařadit. To může souviset s tím, že se na nás neustále a čím dál více hrnou nové vlny náboženství a různých sekt. Pro toto "něco" tedy nedokážou najít správné zařazení, a tak se raději zařadí do skupiny ateistů, protože žádná hodící se alternativní kolonka v průzkumu na výběr nebyla.

Zkuste se sami zamyslet nad tím, kolik vašich známých má třeba v autě růženec. Anebo kolik kamarádů cvičí dnes tak oblíbenou jógu, čte horoskopy, chodí třeba na masáže či akupunkturu. Nezdá se vám, že to začíná být dost moderní? A tyhle všechny moderní věci se tu neobjevily jen tak, zčista jasna. Každá z nich má své dávné a hluboké kořeny v náboženství. A potom, že jsme ateisti, nejsme!

Mějte krásné Velikonoce, a jestli jste nestihli půst, zkuste alespoň přeskočit rovnou k té poslední fázi - buďte altruističtí, a hlavně buďte s těmi, které máte rádi, zajisté to vaše pouto ještě upevní.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější