loterie

Výhra v loterii – to nejlepší, nebo nejhorší, co vás může v životě potkat

Loterijní společnosti v loňském roce zvýšily své tržby. Není divu. Většina Čechů totiž známé přísloví, které praví: „Štěstí si za peníze nekoupíš,“ zcela přehlíží. Jenže co když staré české poučky mají pravdu? A z jakých důvodů sklouzáváme k hazardním výdajům? Ani oblast sázení neunikla pozornosti vědců či výzkumných společností. A tak přišli s jasnými závěry - výhra k dlouhodobé spokojenosti nestačí.

Však to všichni známe. Po cestě do práce se stavíme do trafiky pro nové vydání novin, abychom zjistili, jak skvěle se díky jediné osobě v naší zemi máme. Když v tom okamžiku nám padne do oka dokonale se třpytící los. Co si teď jenom počít? Zachovat si čistou mysl a neposlouchat jeho naléhání "Kup si mě," nebo spláchnout nějakou tu stovku do záchodu? (Opět.) Ale co kdyby to tentokrát opravdu vyšlo a už nikdy bychom pracovat nemuseli? Tak teda naposledy, jasný?

Bez pracovních povinností

Jak vyplývá z průzkumu pro společnost Sazka, právě možnost opustit zaměstnání je pro Čechy nejsilnější motivací ke koupi stíracích losů. A nejsme ani příliš nároční. Každému pátému z nás by stačilo vyhrát deset milionů korun. S těmi by si ale do konce života nevystačila zhruba třetina populace. Ta je zřejmě zvyklá na život s vyššími výdaji, a tak by požadovala alespoň 100 milionů. Tehdy by se prý teprve jednalo o pořádnou výhru.

Foto: Unsplash.com

Výhra, nebo prohra?

Ačkoliv se představa dostatku financí a zároveň volného času zdá geniální, je opravdu o co stát? Vítězství totiž dokáže převrátit život na ruby a často ho proměnit i v peklo na zemi. Je-li zbohatnutí příliš rychlé, může výherce doslova zničit. Jeho vztahy se začnou vyvíjet špatným směrem a stejně tak i charakter jedince. Najednou se mění životní hodnoty, a především i samotný pohled na majetek. Jakmile finanční nezávislosti nedosáhnete vlastním úsilím a pilnou prací, nedokážete si dostatečně uvědomit, jaká dřina za tímto druhem svobody stojí.

Ne nadarmo se statistiky zabývají rovněž vztahem dědiců k majetku. Závěry mluví jasně: Velké majetky nepřežijí třetí generaci. První generace bohatství vybuduje, druhá jej udrží a třetí? Ta ho přece utratí. A obdobně je tomu právě i u výherců loterií - nikdo ze zmíněných nezná hodnotu peněz dostatečně na to, aby si jich dokázali vážit a rozumně s nimi hospodařit. Proto o své jmění kvůli tzv. okázalé spotřebě přichází dříve, než by vůbec očekávali. Může se tak stát, že krásný přebytek se znenadání promění v mínusová čísla.

Foto: Unsplash.com

Když peníze ke štěstí nestačí

Na chvilku ale odstupme od katastrofických scénářů. Není vyloučeno, že budete mít "kliku" a zařadíte se do zástupu šťastnějších výherců bez zruinovaných životů. Co prožívají tací po získání objemnějších sum? Překvapivě téměř nic. Až na počáteční euforii, zůstává jejich životní spokojenost v dlouhodobějším horizontu nezměněna. Studie s názvem Lottery Winners: Thy Myth and Reality porovnávala kontrolní skupinu 22 výherců loterie se stejným počtem normálních lidí. Ti ohodnotili své štěstí číslem 3,85 z 5. Naproti tomu průměr výherců činil 4 na stejné pětičíselné škále.

Nejenže nenajdeme signifikantní rozdíl v číselném hodnocení spokojenosti, ale nesmíme také opomenout fakt, že "lottery winners" nalézají mnohem méně potěšení v každodenních činnostech. Setkání s přáteli nebo třeba oblíbený film pro ně ztrácejí význam. Jenže právě budování mezilidských vztahů, trávení času aktivitami, které nás naplňují nebo užívání si sebemenších životních radostí jsou klíčem k dlouhodobé spokojenosti. A ani výhra v loterii je nepředčí.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější