Slečna ze žárovkou v ruce

Oskaři, start rakety Falcon 9 Heavy nebo vadné čipy: Nej zajímavosti v novém roce

Co kromě prezidentských voleb přinesl začátek roku 2018? Vybrali jsme pro vás události a články, které by rozhodně neměly ujít vaší pozornosti (pokud jste je ovšem už dávno nezaznamenali).

Na co vyrazit do kina?

Zlaté glóby už mají své držitele. Mezi dramaty zvítězil film Tři billboardy kousek za Ebbingem, mezi komediemi a muzikály vyhrála Lady Bird. A Oscary už mají v nominovaných snímcích také jasno. Na vítěze Americké filmové akademie si však musíme počkat až do 4. března. To nám nicméně dává dostatek času vybrané filmy zhlédnout a udělat si vlastní žebříček nejlepších filmů roku 2017.

Za poznáním vesmíru

The New Yor Times na začátku ledna shrnuli hlavní události, na které se můžeme letos těšit v souvislosti s lety do vesmíru. Milovníkům science fiction, vědcům ale i veřejnosti určitě neunikl start Falcon 9 Heavy, největší rakety současnosti z dílny Space X, která 6. února 2018 úspěšně opustila Zemi.

Éra elektrických aut započala

Masivní rozšíření elektrických aut už není jen vizí budoucnosti. V Norsku byla v loňském roce polovina nově zaregistrovaných aut čistě elektrická nebo alespoň hybridní. Norský parlament si mezitím stanovil ambiciózní, i když nezávazný cíl. Do roku 2025 by podle něj měly mít všechny nově prodané automobily nulové emise. Další země, jako jsou například Francie a Británie, plánují zákaz prodeje benzinových a naftových automobilů na rok 2040. Informovali o tom Reuters.

Chyby v systému

Počítačovým průmyslem během ledna pořádně mávala zpráva, že čipy od Intelu obsahují dvě různé bezpečností chyby, Meltdown a Spectre, které mohou hackeři lehce využít k přístupu k důvěrným datům ukrývajících se v počítačích, chytrých telefonech i na cloudových serverech. V druhém lednovém týdnu přišel Microsoft s aktualizacemi, které měly chyby opravit, nicméně tím významně snížily výkon počítačů. Přehled, jak se problémům s čipy pomocí updatů aktuálně ubránit, nabízí tento článek.

Ekonomika na vzestupu

Mezinárodní měnový fond zahájil Světové ekonomické fórum v Davosu prohlášením, že by světová ekonomika mohla v letošním roce růst nejrychleji za posledních sedm let. Pro příští dva roky je zvýšení HDP odhadováno každoročně o 3,9 procenta. Hlavní ekonom MMF Maurice Obstfeld ale po uvedení této zprávy na tiskové konferenci zároveň upozornil, že "současná ekonomická hybnost odráží souhru faktorů, které však pravděpodobně dlouho nezůstanou". Mezitím charitativní organizace Oxfam vydala každoroční statistiku o světové nerovnosti. Nejbohatší lidé podle ní vlastní stejný majetek jako 82 procent těch nejchudších obyvatel naší planety.

Facebook myslí více na vztahy

Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg v lednu prohlásil, že hodlá proměnit, čím bude plněn newsfeed uživatelů. "Učiníme zásadní změnu v tom, jak budeme utvářet Facebook. Změnil jsem cíl, který dávám našim produktovým týmům. Mají se nyní zaměřit především na to, aby vám pomohli najít relevantní obsah, který pomůže vytvářet smysluplnější společenské interakce," napsal Zuckerberg na svou facebookovou zeď. 

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Z proudu příspěvků na nejznámější sociální síti světa postupně ustoupí do pozadí zpravodajské novinky, příspěvky organizací a značek, a dokonce i videa. Naopak viditelnější budou statusy vašich facebookových přátel. "Očekávám, že čas lidí strávených na Facebooku i míra angažovanosti se sníží. Ale také očekávám, že čas strávený na Facebooku bude mnohem cennější," dodal ve svém příspěvku Zuckerberg. 

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější