Neseďte na zadku a jděte k volbám!

Neseďte na zadku a jděte k volbám!

A dost, vážně. Přestaňte už remcat, že tenhle je trapák, tamten je šašek a že se za vás ve Sněmovně vlastně nikdo nebije. Pořád si stěžujeme, že nikdo nehájí naše zájmy a že náš hlas nemá žádnou váhu. Jenomže když si to řekne všech těch zhruba tři sta tisíc z nás, kteří momentálně studujeme vysokou, už je to docela solidní počet hlasů „bez váhy“, nemyslíte? Takže vstávat a k urnám! Tady je deset důvodů, proč:

1. Status je pěkně quo

Nikdo vás nemůže nutit jít k urně a hodit tam hlas. Však i nízká volební účast do jisté míry reflektuje náladu společnosti, ale na rozdíl od aktivních voličů jedno nedokáže – něco změnit.

2. Šéfují tu senioři

Účast mladých lidí obecně patří mezi nejnižší ze všech demografických skupin – jen zhruba padesát procent lidí do 29 let volí. Takových padesátníků a šedesátníků naproti tomu chodí volit kolem sedmdesáti procent. A ti mají úplně jiné priority než my, to se vsaďte.

3. 21. století na nás čekat nebude

Chceme digitalizaci státní správy, konec zbytečné byrokracie a likvidaci nesmyslných pravidel, která byla aktuální někdy v šedesátých letech. Jo, a chceme tu Uber. Jenomže když to „těm nahoře“ neřekneme, tak se tu budeme taxíky za tři tisíce korun z letiště do centra vozit až do skonání světa.

TIP! Studenti a politika

Volíme? Nevolíme? A má to vůbec cenu? Má náš hlas vůbec nějakou váhu? Ptali jsme se vás studentů, jaký máte názor na politiku a politiky. Celý seriál, který se zabýval studenty a politikou, najdete zde.

4. Mezigenerační dialog je potřeba

Jako sůl! Zvlášť v době trapasů s bizarními youtuberskými pokusy, vzkazy z bazénku a s kvazirapováním (nebo co to bylo) je potřeba dát zákonodárcům najevo, že tohle na nás vážně NEFUNGUJE. A víte jak? Tím, že zvolíte někoho jiného.

5. Politika je fuj (a stará)

Češi si dnes váží uklízeček víc než politiků, což vede k tomu, že do politiky nejde nikdo, kdo se nechce touhle pověstí „ušpinit“, a to vede k tomu, že tam pořád jako žáby na prameni sedí ti samí lidé. Před pár lety byl věkový průměr poslanců takřka padesát let. Mileniálové budou za chvíli tvořit více než polovinu pracujících. Nemyslíte, že by o produktivním životě v Česku měli rozhodovat ti, kterých se to nejvíc týká?

6. Chceme svobody, ne zákazy

Všimli jste si, že se v poslední době schvaluje daleko víc zákazů a limitací než svobod a možností? Zákaz kouření v hospodách, neférové daňové úpravy, nesmyslné novely, jako je například ta hazardního zákona, která značně problematizuje například on-line hraní pokeru, který je mezinárodně uznáván jako dovednostní hra apod. Starší generace vyrostly v zákazech, tak je produkují i dnes. My vyrostli ve svobodě.

Foto: Studenta

7. Máme nejvíc co říct

Buďme upřímní – budeme tu déle než pánové ve Sněmovně, tudíž se nás to co tam pytlíkují, týká daleko víc. Nechcete jít do důchodu až ve 140 letech? Možná by stálo za to, ozvat se, dokud to není aktuální.

8. Celé to trvá dvě minuty

Čistě logisticky – pokud si lístek vyberete už doma a přinesete ho s sebou, celá záležitost vám zabere zhruba dvě minuty. Přijdete, řeknete svoje jméno, podáte občanku, berete ji zpátky, jdete za plentu, vhodíte hlas a jdete domů. That’s all folks.

9. Babička vás bude milovat

Podívejte na Toníka, jak on už se zajímá o svou zemi, šikula! Nebudeme si nalhávat, že tohle nenastane, ale tak aspoň budou buchty na kolej. Z jedné várky člověk pokryje snídaně na celý týden.

10. Stejně byste se jen flákali

Před Halloweenem už to moc na procházky není a v kině je taky mrtvo. Taikův Thor a pokračování kultovního Saw přijdou až 26. října. A Koppovým Bajkerům s Mišíkem v hlavní roli se rádi vyhneme.

Autor: Albert Hadáček a redakce

Foto: Shutterstock

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější