Nábytek ze stromu uvodni

Páteční bizár: Zasaď strom, vyroste nábytek

Sestavit nábytek zakoupený ve švédském řetězci IKEA je snadné a rychlé. Vypěstovat si ale nábytek vlastní je přece jen o level výš. Proces sice zabere skoro 10 let života a stojí nechutnou porci trpělivosti, odměnou ale budiž jedinečný přírodní design, minimální uhlíková stopa a rozložitelný odpad. Nábytkářská farma ve Velké Británii se pěstování židlí, stolů i lampiček věnuje už od roku 2006...

"Prostě" to vyroste

Za celým zeleným konceptem stojí britský pár Gavin a Alice Munroovi. Na své pěstitelské farmě v hrabství Derbyshire momentálně kultivují 250 židlí, 100 lamp a 50 stolů rostoucích z půdy (očekávaná první větší sklizeň by měla nastat už v roce 2022). Celá idea samorostoucího nábytku vychází z prastarého čínského umění bonsají, ve kterém se (mini)stromy postupně tvarují do určitého vzezření (nejčastěji se jako technika tvarování využívá svazování stromu drátkem podle představ pěstitele).

Foto: Full Grown

Vizionářský pár ale drátek vyměnil za plastové formy vytištěné na 3D tiskárně. Ty nábytek postupně tvarují. "Myslím, že se vlastně jedná o organický 3D tisk, který k tištění používá vzduch, půdu a slunce," stojí na webu společnosti příznačně nazvané Full Grown.

Video: Youtube.com

Cena? Odráží se v ní trpělivost i kopa práce

Pořizovací částka bio rostoucí židle/křesla začíná na 300 000 českých korunách, lampa pak vyjde minimálně na 30 000 Kč a nejlevnější stůl může být váš už za lidových 100 000 korun. Do ceny pěstitelé zahrnují jak svou dlouze zkoušenou trpělivost (přece jen kus nábytku roste zhruba 10 let) i obrovské množství práce - kontrolování ohybů, dozor nad větvemi nebo zastřihávání výhonků. "Myslíme si, že tato metoda je mnohem přívětivější a produkuje méně odpadu než nová výsadba stromů, navíc nová výsadba je často monokulturní se všemi důsledky pro biologickou rozmanitost," stojí na webu společnosti.

Foto: Full Grown

Jak jste na tom vy? Zvládli byste 10 let čekat na židli? Nebo ne?

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější