Roller derby Prohlédni si galerii

Roller derby: Sexy ragby na kolečkách, nebo nedoceněný strategický sport?

Drsné anglické přezdívky, sexy zadečky, ostré lokty a brusle. To je roller derby. Alespoň pro většinu lidí. Vnímají tento krásný a složitý sport provozovaný převážně něžným pohlavím jen jako řežbu na čtyřech kolečkách. Jde v něm ale o mnohem víc. Roller derby je především o perfektní technice, strategii a holkách, které se nevzdávají.

Stojím na tréninku týmu Hard Breaking Dolls. Koukám, jak si holky nasazují chrániče a nálepkami polepené helmy. Už teď z nich začíná jít strach. Na zahřátí nejdřív jezdí dokola po tělocvičně. Nevidím při tom ale žádné rozdováděné pošťuchování a vykecávání, co je nového. Holky soustředěně koukají do země, jako by přemýšlely nad každým pohybem.

Foto: Nikol Mudrová

Čekám, kdy proti sobě začnou tvrdě najíždět a trénovat srážení soupeřky k zemi. To jsem ale evidentně na špatné adrese. Po energickém proslovu trenérky Lidie holky trénují blokování soupeřky. Technika musí být naprosto přesná. Jak to tak sleduji, dochází mi, že hra má nejspíš pěkně zamotaná pravidla. Takže o co v ní vlastně jde?

Všechno závisí na jammerce

Pravidla jsou dost složitá. Abyste věděli, co se na oválné dráze neboli tracku vlastně děje, musíte být neustále ve střehu, a to ať už jste na tribuně, nebo na hřišti. Na oválné trati proti sobě hrají dvě pětičlenná družstva. Každé se skládá ze čtyř blockerek a jedné jammerky, kterou poznáte podle toho, že má na helmě hvězdu. Jedině ona může svému týmu vyhrát vítězné body.

Kde se sport na kolečkách vzal?

Roller derby začalo jako exhibice. Profesionální ligu mělo už v 80. letech 19. století a šlo o dost drsný sport. V 30. letech 20. století ale prošlo velkými změnami, konkrétně v přijetí bodového systému a definování kontaktu. Na začátku druhé poloviny 20. let se z roller derby stala větší show. Nyní jde o regulérní sportovní disciplínu, která má i své mistrovství.

Nové týmy stále vznikají, takže pokud vás tento živý a zajímavý sport oslovil, vyhledejte brněnský, ostravský nebo jeden ze dvou pražských týmů a přihlaste se. Vaším nejvyšším cílem se může stát členství v mezinárodním týmu a reprezentace Česka na mezinárodních soutěžích.

Úkolem jammerek je totiž dostat se na stranu soupeřek. Blockerky pak plní úlohu obrany i útoku zároveň - snaží se zabránit jammerce protihráček, aby projela, zároveň se ale snaží "vyčistit" cestu své sběračce bodů. Do toho je tu ještě spousta dalších omezujících pravidel, jejichž porušení se trestá třicetivteřinovým posedem na lavici.

Foto: Nikol Mudrová

Více než natřásání na bruslích

"Každý si myslí, že natáhneme punčochy, minikraťásky, namalujeme si rudé rty a začneme do sebe narážet. Jen tak. Bezhlavě. A upřímně? Ani já jsem netušila, do čeho přesně jdu, když jsem před rokem přišla na první trénink. Ale byla to láska na první obutí bruslí. Je to sport, který je fyzicky náročný, má přísná pravidla, propracovanou strategii, a hlavně úžasnou auru. Roller derby se stalo mým životním stylem a holky, se kterými hraju, mou rodinou," svěřuje se Anežka Michlová alias Calamity Agnes z Hard Breaking Dolls.

Hard Breaking Dolls - promo video

Co českým týmům roller derby zatím chybí, je odpovídající podpora fanoušků i sponzorů. "V Americe lidi na zápasy chodí. Tady je to mladý sport. Nemáme momentálně ani pořádnou halu, tracky si lepíme lepenkou. Českým fanouškům navíc chybí v roller derby míč a hra je složitá na pochopení. A lidi nechtějí koukat na něco, čemu nerozumějí. Dobrovolně tak na sebe bereme roli průkopnic," doplňuje Agnes.

Foto: Nikol Mudrová

V gymnastice je rozhodující ohebnost a svižnost. Ve fotbalu rychlé nohy a skvělá muška. Co rozhoduje o přijetí do týmu roller derby? Vůbec nic. Přijmou vás bez ohledu na váhu, výšku, a dokonce i věk. Mezi holkama najdete studentky medicíny, skladnice, kancelářské krysy, několikanásobné matky či lesbičky.

Roller derby

  • V roce 2004 vznikla Světová asociace ženského roller derby WFTDA.
  • Do Česka přišlo roller derby z Ameriky v roce 2012 a tehdy vznikl tým Prague City Roller Derby.
  • Od září 2014 existuje tým, který nás nechal nahlédnout do zákulisí, tedy Hard Breaking Dolls.
  • Mistrovství světa, kde holky zápasily o titul, se koná od roku 2011, další bylo před čtyřmi lety a poslední tento rok.

"Pro mě derby znamená spojení výrazných lidských individualit v jeden velký, silný celek. Jak budete dobré, záleží hlavně na vás, vašich ambicích a úsilí, které do trénování vložíte," vysvětluje Lidia alias Princess Chaos, jedna z trenérek Hard Breaking Dolls. "Díky tomu, že se jedná především o velmi strategický sport, každá postava, každá osobnost i každý styl bruslení najdou na tracku své místo. I v lidské rovině se derby vymyká přátelskou a nekonfliktní atmosférou, a to jak uvnitř jednotlivých lig, tak i mezi nimi."

Více fotografií najdete v úvodní galerii.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější