zatmění měsíce

V hlavní roli Měsíc. Čeká nás úplné zatmění

Už v pondělí 21. ledna se v časných ranních hodinách Měsíc odebéře do stínu Země a vydrží tam přesně 1 hodinu a 2 minuty. Čeští pozemšťané tak budou mít zase jednou možnost pozorovat “bezměsíční” oblohu...

Měsíc ve stínu

Zatmění Měsíce vzniká průchodem kosmického souseda zemským stínem. V tuzemských končinách budeme mít tu čest úplné měsíční zatmění pozorovat už 21. ledna (Varování! Jedná se na dlouhá léta o poslední úplné zatmění - další nás v Česku čeká až v roce 2025). Měsíc ale z oblohy nezmizí úplně. Díky vzdušnému obalu Země, který láme světlo, bude Luna dokonce postupně měnit barvy. Očekávat tak můžeme tyrkysově zabarvené entrée, oranžovo-hnědo-rudou zápletku a slavnostní (opět) tyrkysové rozuzlení.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Na kolik nařídit budík?

Pokud máte Měsíc a jeho show rádi, váš budík by se měl rozeznít nejpozději kolem 5:45, kdy bude Měsíc už několik minut v úplném zatmění (ale zároveň to není zas tak tragický čas na vstávání). Pokud budík nesplní svůj účel - nevadí, dle Astronomického ústavu AV ČR bude fotogenická a koukatelná i doba po konci úplného zatmění, kdy si Měsíc připraví na fiktivní hlavě "polární čepičku" (cca 7:00). Přesný harmonogram měsíční show zde:

  • Začátek částečného zatmění 4 hod 33 min 54 s SEČ
  • Začátek úplného zatmění 5 hod 41 min 17 s SEČ
  • Maximální fáze zatmění 6 hod 12 min 12 s SEČ
  • Konec úplného zatmění 6 hod 43 min 16 s SEČ
  • Konec částečného zatmění 7 hod 50 min 39 s SEČ
  • Západ Měsíce (Praha) 7 hod 58 min SEČ

Kde koukat? A jak fotit?

Koukat se na divadlo s hlavní roli Měsíce půjde úplně všude. Ve městě, na venkově i v horách. Jediná komplikace znemožňující pozorování je nadmíru velká oblačnost (takže hlídat předpověď). K focení zatmění stačí téměř jakýkoliv fotoaparát nejlépe s možností manuálního nastavení ohniskové vzdálenosti a v nejlepším případě i se stativem a dálkovou spouští (více o focení Měsíce zde).

Foto: Petr Horálek (astro.sci.muni.cz)

Když selže budík…

Pokud budík nebude mít dostatečnou energii na to vás probudit, další zatmění bude z českého území pozorovatelné už v noci z úterý na středu 16./17. července 2019. Nicméně bude jen částečné, takže si pro jistotu přivstaňte.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější