reklama
 
Asgardia

Mají vlastní vesmírné terirorium, hymnu i ústavu. Přidejte se k vesmírnému lidu Asgardie

Vesmír je jen dalším prostorem k osidlování. O tom ví své Elon Musk, Jeff Bezos i NASA. Do roku 2023 má Bezos v plánu přistát na Měsíci a začít budovat lunární kolonii. Musk má zase cca do roku 2030 vyslat první osadníky směr Mars. Na Zemi se ale začíná rozrůstat i první vesmírný národ..
reklama

Občané Asgardie - občané vesmíru!

Asgardie existuje. Prozatím sice jen na Zemi, ale za dobu své dvouleté existence tato zemička stihla vypustit vlastní družici Asgardia-1 a tím i získat vesmírné teritorium. V plánu je kromě výstavby monstrózních vesmírných lodí i postupné zakládání obyvatelných vesmírných stanic poblíž Země.

As part of the development of our nation, we aim to offer as many ways to contribute to Asgardian society as possible. We know that many of our citizens wish to take on more responsibilities to assist in the growth of our nation and we absolutely encourage everyone’s participation and hope that all citizens can find ways to contribute to our growing society. Running for office is a particularly important opportunity. By running for a seat in the first Asgardian Parliament and becoming elected, you will have the opportunity to help form laws and policies that will become the backbone of our society. As a result, those elected to the first Parliament of Asgardia will become an important part of the legacy of our nation, having played an essential role in paving the way for the road ahead. By running for and becoming elected to Parliament, you will also help Asgardia in our goal of eventually becoming recognized by the United Nations and countries on Earth as a sovereign nation. Having a functioning government is essential for that recognition. Although Asgardia doesn’t need to become a member of the UN to be a sovereign nation, having that recognition does come with its advantages. We would have a voice in worldwide affairs and be better able to influence the hard conversations that will eventually have to happen about the habitation of space. We cannot do these things without a full and robust Parliament, which may include you. Your nation is counting on you for leadership—will you answer the call? Nominate yourself to become a Member of Parliament today! If you have any questions or comments about the by-elections, the first Parliamentary session, or the proposed rules of conduct, please contact elections@asgardia.space. #AsgardiaSpaceNation #space #community #government #leadership #thefutureisnow

Příspěvek sdílený Asgardia • OFFICIAL ACCOUNT (@asgardia_space),

Čí je vesmír?

Jedna z nejpalčivějších otázek dobývání kosmu i pro Asgarďany spočívá v otázce práva. Čí je vlastně vesmír? Přenesou se do vesmírného prostředí geopolitické šarvátky ze Země? Rusko vs. USA? Bezos vs. Musk? Asgarďané tomu všemu chtějí dát pevný řád tak, aby ochraňoval nejen všechny obyvatele Země, ale také aby omezil možnost vypuknutí meziplanetárních bojů. Není tedy k podivu, že se současní občané Asgardie ve své ústavě zavázali k plnění těchto cílů:

  1. Mírové využití vesmírného prostoru
  2. Ochrana Země před vesmírnými hrozbami
  3. Vytvoření svobodné vědecké základny pro studium vesmíru

Do you want to be part of cutting-edge advancements in society and space? Asgardia is the first ever space nation; a full-fledged nation, with a Constitution, flag, anthem, embassies, currency, and sovereign territory. As a new nation and a future member of the United Nations, Asgardia is accepting new citizens. Access to outer space should be a human right, beyond the control of any Earthly nation. In Asgardia, everyone is equal. Regardless of race, gender orientation, or Earthly religion, you are welcome here. Be part of the monumental global, unifying, and humanitarian project with the mission to serve all of humanity. The principles of Asgardia: ensuring peace in space protecting the Earth from space hazards preventing Earth’s conflicts from being transferred into space the long-term objective of setting up habitable platforms in space and building settlements on the Moon Once you have joined Asgardia, you are invited to upload your data to space on the Agardia-1 satellite as it orbits the Earth every 90 minutes. Our future is in the stars, and Asgardia is taking the first steps into that vast frontier as the very first space nation. Join over 200K forward-thinking people from all over the world who have already become citizens. Sign the constitution and become an Asgardian now: BECOME AN ASGARDIAN: http://bit.ly/2KZ9gUw #Asgardia

Zveřejnil(a) Asgardia dne 10. July 2018

Buďte Asgarďan!

Asgardie navíc momentálně nabírá nové občany. Od zrodu vesmírného národa si o asgardské občanství požádalo již více než 500 000 lidí. Vesmírný národ zatím udělil občanství již více než 200 000 prozatímních pozemšťanů, kteří prošli identifikačním procesem 2. a 3. stupně.

Kromě pocitu právoplatného občana vesmíru a Asgardie navíc dostanete vlastní identifikační číslo i vlastní průkaz totožnosti.

Asgardie

"Vesmírné právo musí zajistit rovné příležitosti všem zemím na Zemi, a ne pouze těm, které již aktivní programy či komerční aktivity v kosmu mají.

Jestli máte v plánu cestu do vesmíru, Asgardie je jasná volba!

reklama

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější