vegetariánství - stůl

Vegetariánem krok za krokem

„Přestávám jíst maso, no jo, ale jak na to? Co budu jíst místo něj?“ Ať už jste se rozhodli stát se vegetariány z jakéhokoliv důvodu, usnadníme vám začátky bezmasého stravování.

Nebudou mi chybět nějaké živiny?

Zásady zdravé výživy spočívají ve vyváženém jídelníčku. I když však ze stravy člověk vyjme maso, jiné suroviny jej hravě nahradí. A jaké jsou ty, jejichž hojné doplňování tělo na bezmasé stravě ocení? Dbát by měl vegetarián především na zajištění vitamínu D, jódu, omega-3-mastných kyselin, selenu a vitaminu B12. Dobré je tedy zvýšit na talíři výskyt luštěnin, jako jsou cizrna, hrách, čočka nebo fazole, nebát se zdravých tuků v rostlinných olejích, ořeších či avokádu, dbát na velký přísun ovoce a zeleniny a nezapomínat na procházky v přírodě a na slunci. Jediný důležitý prvek, který ve vegetariánské stravě (především však ve veganské) částečně schází, je vitamín B12. Ten se však dá lehce nahradit formou výživového doplňku.

Co budu vařit?

Ve většině českých domácností je maso základem receptů. Jak bez něj tedy uvařit chutný hlavní chod? Dobrým vodítkem mohou být návštěvy vegetariánských a veganských restaurací, které daleko zaženou obavy, že je vegetariánský jídelníček jednotvárný a skládá se jen z vařené zeleniny. Tyto gurmánské obhlídky také mohou novopečeným vegetariánům pomoci v zorientování se, jaké alternativy k masu se dají v kuchyni použít. Když se pak vydáte do obchodu se zdravou výživou, budete si už za zvláštními názvy některých potravin umět představit i chuť a spojení s dalšími surovinami pro vykouzlení toho nejchutnějšího vegetariánského pokrmu.

Maso mi chutná, jak zaženu chuť na něj?

A jaké jsou tedy dostupné alternativy k masu či dokonce k živočišným produktům vůbec? Nejrozšířenější je především tofu - připomínající sýr, ale vyrobený ze sóji, tempeh - fermentovaný sójový produkt původně z Jávy, seitan - známý jako pšeničný lepek, sójové maso. Jako alternativu k mléčným živočišným produktům se pak dá sehnat rostlinné mléko nebo rostlinný sýr. Pokud vám bude chybět specifická masová chuť přezdívaná umami, bio obchůdky nabízejí také různé rostlinné párky, salámy, paštiky či pomazánky, které tuto chuť hravě zaženou.

Inspirace:

  • Knihy s vegetariánskými a veganskými recepty: 

Chloe Coscarelli: Chloe's Kitchen: 125 Easy, Delicious Recipes for Making the Food You Love the Vegan Way

Linda Müllerová: A co teda jíš?

  • Kniha pro začínající vegetariány:

Stella, Mary a Paul Mc Cartney: Den bez masa

  • Článek vegetariánských mýtech:

Margit Slimáková: Vegetariánské mýty a otazníky

  • Článek o živinách v potravě

Živiny - jejich zdroje

  • On-line databáze knih o vegetariánství a veganství ke stažení: 

Veg(k)nihovna

Co budu jíst na cestách? Musím si vařit do krabičky?

Pokud vaření na další den zrovna neodpovídá vaší představě o ideálně stráveném večeru, nemusíte se bát, že bez toho budete dny trávit s kručícím břichem či s namazaným rohlíkem.

Už i běžné restaurace zjistily, že čím dál tím více lidí nestojí pouze o svíčkovou a "vepřoknedlo", ale dává přednost lehce stravitelným bezmasým variantám. Pokud narazíte na restauraci, která se stále drží tradičního jídelního lístku, většinou pochodíte alespoň s bramborákem, často třeba s čočkou, přinejhorším na vás zbyde "smažák". V čínských a vietnamských restauracích pak většinou k masovým pokrmům najdete alternativu v podobě tofu.

Mexické restaurace zase nabízejí místo masa grilovanou zeleninu, v italských restauracích na vás vždy čekají špagety Aglio e olio či sýrová pizza, arabské restaurace zase připravují hummus či falafel. Už i fast foody mají často ve své nabídce například saláty Caprese s mozzarellou nebo vám do tortilly zabalí místo masa grilovanou zeleninu. Jednotvárný tedy vegetariánský jídelníček nemusí být ani mimo domov.

Budu muset stále někomu vysvětlovat, proč nejím maso?

Ano, to k tomu, že člověk dělá něco jinak, prostě patří. Důležité je však mít na paměti, proč to děláte a za tím si stát. Pokud budete chtít povzbuzení od dalších lidí, kteří smýšlí podobně, můžete se zapojit do různých skupin a diskuzí na internetu či se přijít podívat na některou z hojných vegetariánských akcí.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější