psychologie, lidi

Vodič (lidských) loutek: Odhalit manipulátora je nejtěžší část

Máte v okolí někoho, jehož argumentační schopnosti jsou hodné politické funkce? Člověka, který by dokázal přesvědčit ostatní, aby skočili z okna, ale ještě předtím mu poděkovali za dobrou radu? Pravděpodobně se znáte s manipulátorem. Tento mistr komunikace používá slovní spojení, která vás přesně navedou ke správné odpovědi – té, kterou chce slyšet. A pokud argumentujete, stejně skončíte ve slepé uličce. Říkáte si, jak to dělá? Pokud se naučíte zvládat obranné techniky, budete vědět, jak se z nepříjemné situace vymotat a nakopnout mu zadek. To se bude hodit nejen ve škole a partnerských vztazích, ale třeba i v práci.

Manipulátor sleduje vlastní cíl. Ačkoliv se vám snaží namluvit, že danou věc dělá pro vaše dobro, není tomu tak. Cílem může být cokoliv: profesní růst, udržení si partnera, rozeštvání kamarádů po dokončení projektu ve škole. Tito lidé jsou většinou chytří a moc dobře vědí, jak na ostatní. Na začátku je pro ně důležité, abyste je měli rádi. Uvědomují si, že pokud si je oblíbíte, ustoupíte v maličkostech, abyste zachovali kamarádství, vztah nebo harmonii na pracovišti. Pak postupně přejdou k snižování sebevědomí a oslabování úsudku. Budete se cítit špatně, protože budete kritizování a přesvědčování o své neschopnosti tak dlouho, až tomu začnete sami věřit. Manipulátor bude vždy v pozici toho lepšího, chytřejšího a schopnějšího. Začnete si připadat, že ho ke svému životu potřebujete, protože bez něj byste byli úplná nula.

Zjistěte, kdo stojí za oponou

Abyste se mohli bránit, je důležité manipulátora nejprve odhalit. Francouzská psycholožka Isabelle Aga vypozorovala 30 znaků typických pro tyto osobnosti. Může jít o egoistické lidi, kteří milují pozornost, nesnáší kritiku, mění postoje podle situace, ale zároveň nesnáší, pokud názor změníte vy. Navíc překrucují výroky druhých a dělají ze sebe oběť, aby je ostatní litovali (když mi nepomůžeš, nebudu mít kde bydlet). Odpovědnost přenáší na ostatní (kdybys mě nevyrušil, tak by se to nestalo) a nesdělují své požadavky zcela jasně (mělo by se to udělat rychle… kdo ti řekl, že teď hned?).

Foto: Unsplash.com

Tyto znaky vykazuje hodně našich známých, ale ruku na srdce, můžeme se v nich najít i my sami. Proto je potřeba do skládačky připojit i další střípky - s manipulací se pojí dvě emoce a to strach nebo vina. Občas se vedle tohoto člověka necítíte dobře, ale vlastně nevíte proč. Vždyť on se o vás stará, jedná čestně, spravedlivě a ke kritice se uchyluje pouze, když je konstruktivní. Někdy tvrdí, že jste jediným člověkem, který mu může pomoci - takže ho nesmíte nechat na holičkách. On vám přece tolikrát pomohl! Poslouchejte svůj instinkt a ověřte si, z jakého důvodu se cítíte špatně.

Dostanou vás na kolena

Existují věty a otázky, které vám položí nůž na krk. Jsou to například tyhle:

  • Jen ty tvrdíš, že to nejde. Všichni ostatní to dokážou vyřešit. Kdo je ten problémový?
  • Tak uznej, dává to po mém vylepšení konečně smysl?
  • Ty jediný jsi schopný to dotáhnout do konce. Na koho jiného se z těchto zoufalců mám obrátit? Jim to svěřit opravdu nejde.
  • Tenhle úkol je primitivní. Nebo si na něj netroufáš?
  • Tvrdil jsi mi, že to zvládneš do deseti minut. Mám to brát tak, že nedokážeš odhadnout čas?
  • Jiná přítelkyně by ti netolerovala chodit na pivo jednou týdně. Teď bys měl udělat něco ty pro mě a nebýt tak nevděčný!

Z těchto vět jde vypozorovat klasický vzorec chování. Podle situace poukazují manipulátoři na neschopnost, nebo vás naopak vyzvihují jako jediného kompetentního člověka. Někdy jen mimoděk prohodí, že nestíhají. Vy automaticky nabídnete svou pomoc a na oplátku získáte pouze nedbalou reakci, která naznačuje, že se mu spíš nutíte. Proč to děláte? Pravděpodobně proto, že chcete slyšet pochvalu, být konečně užiteční a získat i něco jiného než kritiku.

Vytvořte si obranný štít

Říká se, že nejlepší obrana je útok. V tomto případě by to znamenalo využívat nečestné jednání a ještě k tomu vstoupit na bojiště profíka, který by vás totálně převálcoval. Daleko účinnější je využívat nástroje proti manipulaci, díky kterým si zachováte svou úroveň. Jedním z nich je kontramanipulace. To znamená používání obecných výrazů typu "každý člověk chybuje". Důležité je dát najevo, že útočné výroky vás nechávají klidnými a vůbec se vás nedotkly. Věřte, že házet hrách na stěnu nikoho nebaví.

mobil
life
Efekt třetí osoby. Jak zkresluje naše vidění světa?
11. 2. 2019
2 minuty zajímavostí

Rádi byste přitvrdili a vytočili manipulátora ještě víc? Předstírejte hloupost. On k dosažení cíle používá logické argumenty a počítá s tím, že uznáte jejich pravdivost. Co může být horšího, než vaše nepochopení? Ačkoliv dané problematice rozumíte, klidně řekněte, že jste úplně mimo, ať vám to vysvětlí. Nechte ho vyčerpat se monologem a nakonec si povzdechněte, že je to opravdu marné.

Další obranou jsou dodatečné otázky. Může předhazovat, že výzkumy a statistiky dokazují, že řešení, které jste navrhli, je špatné. Nenechte se převálcovat imaginárními důkazy a požádejte o data, zeptejte se, na jak velkém vzorku lidí se průzkumy prováděly a v kterém roce. Pokud nedostanete odpověď hned, projevte o statistiky zájem a trvejte na jejich poslání na e-mail s tím, že se rádi dovzděláte. V jiných případech začněte používat otázky typu: Jak to myslíš? Z jakého důvodu? Co přesně navrhuješ? Co ti konkrétně vadí? V rukávu mějte předpřipravené odpovědi, které vyjádří nesouhlas, např. To si myslíš ty, já jsem opačného názoru. V některých případech to může být pravda, ale nemyslím si, že je to tento.

Co když to nezabere?

Občas je vhodné přejít urážky a reagovat pouze na faktickou otázku. Pokud by potupné poznámky pokračovaly, vždycky můžete vystoupit ze hry a ukončit konverzaci. Mírnějším řešením je změna perspektivy, tedy tématu. Zkuste odvést pozornost a položte otázku, která bude z jiného soudku. Třeba předstírejte, že se vám zatajil dech při pohledu na manipulátorovy hodinky a zeptejte se, kde koupíte podobné.

Foto: Unsplash.com

Pokud však potřebujete s manipulátorem dlouhodobě vycházet, třeba na pracovišti, naučte se jednat asertivně. Vyjadřujte své pocity a názory otevřeně, zdravě se prosazujte, ale respektujte názor ostatních. Pokud s někým nesouhlasíte, řekněte mu to a pamatujte si, že se nemusíte omlouvat ani svá rozhodnutí zdůvodňovat. Respektujte jeho názor a poproste ho, aby udělal to samé. Výhody asertivního jednání shrnul specialista komunikace a lektor Přemysl Doležal: "Je to schopnost být sám sebou, svobodně se rozhodovat bez pocitů viny, zbavit se přespřílišné sebekritičnosti, získat zdravé sebevědomí a zabránit manipulativnímu jednání."

Psychická manipulace jde těžko odhalit

Při psychické manipulaci se dá využívat mnoho technik k ovlivňování, např. lichocení, přesvědčování, charisma nebo reciprocita. Princip reciprocity funguje se dá hezky vysvětlit na úrovni dárečků. Představte si, že v práci máte kolegu, kterého nemáte rádi. Když vám ale donese dárek k svátku, začnete automaticky uvažovat o tom, že byste se k němu měli chovat lépe. Když vás následně poprosí o pomoc, budete rádi, že mu jeho laskavost můžete oplatit. Ne vždy se samozřejmě jedná o nekalý úmysl ze strany kolegy, proto je potřeba se na tyto případy dívat komplexněji.

Psychologie
life
Objev sám sebe
1. 5. 2018
4 minuty poznání

Podvědomě lze ovlivňovat i pomocí asociace atraktivity. Ta se projevuje zrcadlením pohybu, ale i názorů. Manipulátoři vědí, že pokud začnou opakovat pohyby s několika sekundovým zpožděním, budou se vám podvědomě více líbit - když si podepřete bradu, dáte nohu přes nohu, udělají to také. Zrcadlení vzbuzuje pocit, že jsme na stejné vlně a komunikační partner se tak stává atraktivnějším, tím pádem se mu začnete otvírat a vkládat do něj důvěru.

Další způsob psychického ovlivňování je využívání vět se záporem. Představte si politika, který v televizi pronese: "Naše strana neslibuje dokonalost, navýšení důchodů a lepší životní podmínky pro všechny." Co si z tohoto výroku odnesete? Většinou to, že je jeho strana skvělá. Náš mozek totiž podvědomně ignoruje předponu ne. Výsledkem je, že jsme si v hlavě uchovali větu: "Naše strana slibuje dokonalost, navýšení důchodů a lepší životní podmínky pro všechny." Řečníkovi se samozřejmě vyplatí použít zápor. Kdyby to neudělal, bylo by tvrzení veřejností přijato s určitou mírou pochybností. A takto logicky dosáhne lepšího výsledku. Proti podobným druhům manipulací se dá bránit velice těžce, opět se vyplatí věřit svému instinktu.

Nejlepší radou, jak se nestat loutkou v cizí hře, je naslouchat svému podvědomí. Když se budete cítit špatně, změňte prostředí a pokud to nepůjde, využívejte asertivní komunikaci. Připravte si zdvořilostní věty, které vyjadřují nesouhlas, a naučte se je používat. Pamatujte, že pojmenovaný problém je poloviční problém a pokud jste prokoukli manipulátora, máte do budoucna dobře nakročeno.

Manipulace pohledem odborníka

Psycholožka Tereza Kopečná, která se zabývá poruchami v mezilidských vztazích, odpovídala na časté otázky týkající se manipulace.

Jde na první pohled odhalit manipulátora?

Když znáte manipulativní techniky a zaměřujete se na jejich rozpoznávání, pak ano. Řekla bych, že dřívější oběti to poznají lépe než běžní lidé, protože jsou ostražitější. Většinou, když má člověk nekalý úmysl nebo lže, uhýbá očnímu kontaktu nebo může výrazněji gestikulovat. Mluví hodně nahlas, nebo naopak hodně potichu. Samozřejmě ne vždy to znamená, že vás manipuluje. Může to být jeho přirozený projev nebo důsledek nervozity.

Foto: Eva Rušarová

Ne vždy můžeme manipulátora z našeho života odstřihnout, třeba v práci ho musíme akceptovat. Jak s takovým člověkem vycházet?

Existují techniky, které brání manipulaci. Jedna z nich se nazývá kontramanipulace. Podle ní byste měli používat neurčité nebo obecné pojmy, zlehčovat téma, přidávat humorné poznámky. Je důležité jednat zdvořile. Můžete používat věty typu "ano, je to možné" nebo "to se může stát každému". Pokud odhalíte manipulátora, tak hlavně zůstaňte v klidu. Když popustíte uzdu emocím, bude to voda na jeho mlýn.

Když vyložíme karty na stůl a konfrontujeme s manipulátorem jeho chování, může nás přesvědčovat, že se změní. Máme mu to věřit?

Když má někdo tyto techniky zaběhnuté, je to velmi těžké. Samozřejmě se tyto vzorce chování dají rozbít, pokud vyhledá odbornou pomoc, ale bude to běh na dlouhou trať. Nicméně manipulátor nemá jenom negativní vlastnosti. Může být přátelský, charismatický a ne vždy si své chování vybral dobrovolně. Je možné, že se to naučil v dětství a neumí fungovat jiným způsobem. Neví, jak jinak dosáhnout toho, co chce.

Kteří lidé jsou nejčastěji oběťmi?

Z mé osobní zkušenosti jsou to spíše submisivnější jedinci s nižším sebevědomím. Myslí si, že nejsou dost dobří ať už jako studenti, pracovníci nebo partneři. Mají pocit, že hodně věcí nezvládnou a ostatní jsou mnohem lepší než oni. Bojí se učinit rozhodnutí nebo něco změnit, protože se obávají selhání. Manipulátory do jisté míry obdivují. V jejich očích jsou cílevědomí a to se jim líbí. Z tohoto důvodu je pro oběti mnohdy těžké je opustit, ať už v osobním nebo pracovním životě.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější