galerie umění

Výlety za poznáním současného umění

Ke kulturním zážitkům nemusí patřit jen návštěvy kina a divadel. Stojí za to dát ve svém programu prostor i návštěvám galerií. Dokonce i těm se současným uměním. Mohou totiž posunout vnímání světa kolem zase o kousek dál. Jak číst současné umění a do jakých muzeí umění se v České republice vypravit s touhou po poznání této specifické lidské činnosti?

Současné umění už nemusí být esteticky přitažlivé, důležitější je v jeho případě myšlenka, která zkoumá a rozvíjí nějakou konkrétní oblast života lidí na Zemi. Stejně tak, jako je současný svět různorodý, má mladé umění mnoho podob a využívá ke svému vyprávění nejen klasická média, jako je malba, kresba či socha, ale i fotografii, film a další nová média či zkušenosti vlastního těla při performancích a happeninzích naživo. I když na první pohled často některá díla srozumitelná nejsou, důležité je nehodit je hned na začátku do krabice "to není umění, to bych zvládl/a taky", ale zkusit objevit za nimi uvažování o situacích, o kterých jsme zatím neměli prostor přemýšlet. Které české galerie vám mohou pomoci se na tuto fascinující cestu za současným uměním vydat?

Galerie Rudolfinum: Stará stavba hostící mladé umění

Projít se po nábřeží, dívat se přitom na panoráma Pražského hradu, dojít až na Náměstí Jana Palacha a zavítat do majestátních prostor budovy Rudolfina, jež ve svých útrobách ukrývá galerii, která rozhodně stojí za návštěvu. To je zážitek, který byste si čas od času neměli nechat ujít. Galerie Rudolfinum je známá jako Kunsthalle, tedy přesněji řečeno, je založená na konceptu pořádání dočasných výstav, ale nemá stálou expozici. Za dobu své existence už představila přední díla zahraničních umělců, od Andyho Warhola, Damiena Hirsta, Louise Bourgeois až po Georga Baselitze. Rovněž se zaměřuje i na velká jména z oblasti českého umění. Mohli jste zde už nalézt tvorbu Mikuláše Medka, Petra Nikla, Františka Skály nebo na sklonku loňského roku velkou výstavu Krištofa Kintery

--> web Galerie Rudolfinum

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Moravská galerie: V Brně rozhodně není nuda

Brno vzkvétá a s ním i jeho kulturní scéna. Svůj velký podíl na tom má i Moravská galerie, která připravuje výstavy, kvůli kterým se vyplatí jet i přes půl republiky, aby se na ně člověk mohl podívat. Je také unikátní díky tomu, že se jako jediné muzeum umění v České republice zabývá nejen volným uměním, tedy malbou, kresbou, grafikou a plastikou od nejstaršího období až po současnost,  ale i fotografií, užitým uměním, grafickým designem a architekturou.

--> web Moravské galerie

Dům umění České Budějovice: Ne nejmenší mezi všemi

"V Českých Budějovicích by chtěl žít každý," říká legendární slogan z dílny Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka. A lidé, kteří vědí, že toto město má kromě příjemné atmosféry i Dům umění města České Budějovice, si to už určitě někdy řekli také. Za výraznou výstavní koncepcí stojí od konce 90. let hlavní kurátor Michal Škoda. Expozice mladých i etablovaných českých tvůrců, ale i významných autorů ze zahraničí vynesly galerii věhlas ve středoevropském měřítku. 

--> web Dům umění České Budějovice

Galerie PLATO: Ostravská, nejen platonická láska k umění

Galerie PLATO už řadu let představuje Ostravě různé způsoby přemýšlení současných českých i světových umělců. Snaží se srozumitelnou formou zprostředkovat návštěvníkům teoretické zázemí současného výtvarného umění i možnosti vnímání a rozumění uměleckým dílům v souvislosti s podmínkami jejich vzniku a cesty k divákovi. Nově se galerie přesouvá do bývalého hobbymarketu Bauhaus v centru Ostravy a připravuje novou programovou koncepci, která by měla ještě dál posunout principy, o které se celou dobu své existence galerie snaží. Otevře letos v dubnu. V horizontu několika let se pak sídlem PLATA stanou zrekonstruovaná městská jatka v centru Ostravy z konce 19. století. Zajímavé prostory i výstavy uvnitř s velkou pravděpodobností přilákají mnoho diváků a hranice kulturní Ostravy posunou zase o kousek dál.

--> web Galerie PLATO

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

"Umění je jako slunce, které se taky nikomu nevtírá. Když zatáhne záclony a zavřete okenice, tak vám slunce do bytu neleze, jenomže je to vaše chyba, pane, že chcete žít potmě," řekl kdysi Jan Werich.

A nemusíte být zrovna "sluníčkáři", abyste si občas do svého domova ty sluneční paprsky pustili. Co myslíte?

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější