Reportáž s názvem Street art v Praze vznikla jako projekt studentů oboru Multimédia v ekonomické praxi na Vysoké škole ekonomické v Praze. | Video: studenta.cz |  04:01

Pusť si: Street art v Praze (studentská reportáž)

Street art - umění ulice je fenomén, pod kterým se skrývá určitá alternativní forma umění, od nálepek, plakátů až po kresby, graffiti nebo sochy. Street art rád konfrontuje ulice s aktuálními tématy často i politickými názory. 

Street art není vandalismus! Jak se často široká veřejnost domnívá. Často ale veřejnému prostoru přispívá, pokud je vytvářen s hlubší myšlenkou. Za prvního průkopníka "novodobého" street artu u nás lze považovat Davida Černého. Jmenujme pár mediálně známých streetartových počinů, které si možná ještě ani sami nepamatujeme? Ale určitě jsme o nich slyšeli. 

# 1991 natření sovětského tanku na růžovo
# 2003 překrytí půlky neonového srdce nad Hradem tak, aby vypadalo jako otazník skupinou ZTOHOVEN
# 2007 výměna panáčků na pražských semaforech Romanem Týcem alias Davidem Brudňákem, členem skupiny ZTOHOVEN

Na téma Street Artu v Praze natočili studenti oboru Multimédia v ekonomické praxi na Vysoké škole ekonomické v Praze reportáž, která vznikla jako semestrální projekt a byl např. uveden na festivalu Multifest (video výše).

  • Autoři reportáže: Lucie Zdeňková, Barbora Pešková
  • Rok výroby: 2016

http://gml.vse.cz/
http://jsmemultimedia.cz/

Mezi nejznámější české streetartisty patří například Pasta Oner, Point, Poet 73 nebo Tron.

Rozhovor s Parta Onerem už jste viděli v DVTV ?

Moje tvorba byla a bude svobodná, nelze si mě koupit na to, abych namaloval hrušku, když chci namalovat jablko, říká výtvarník Pasta Oner. Dodává, že nejvíc nápadů má při mikrospánku. | Video: Martin Veselovský |  27:56
Pasta Oner
Aktuálně.cz
 
Pasta Oner o graffiti bez slov: Jak se tvářil, když ho poprvé zatkla policie
7. 10. 2016

Na Facebooku StreetArt Praha můžete najít rozsáhlý archiv fotek pražského street artu a graffiti, který vznikl po vydání knihy Street Art Praha (2007), uspořádání související výstavy v galerii Školská 28 a prvního mezinárodního festivalu street artu a graffiti v Praze (NAMES FEST, 2008).

Víte, že Street Art má u nás i svůj festival?

V září 2017 proběhl už 10. ročník StreetArt festivalu Olomouc (streetart-festival.cz) společně s velkoformátovou projekcí, tak očekávejte oznámení termínu pro rok 2018!

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější