Demonstrace 9.5. Prohlédni si galerii

Zazněla Modlitba pro Martu i Bratříčku, zavírej vrátka. Protestovalo se proti vládě s komunisty

Je kolem šesté večer, středa 9. března. V horní části Václavského náměstí se začíná scházet několik desítek odpůrců současného stavu české politiky. Nesouhlasí zejména s trestně stíhaným premiérem v demisi Andrejem Babišem a jeho plánem postavit vládu s ANO a ČSSD na podpoře KSČM. Právě u sídla komunistické strany skončí následný pochod centrem Prahy.

Teď se ale vraťme ještě k happeningu pod sochou svatého Václava. "Když jsme minulý rok s Babišem začínali, tak jsme si mysleli, že je to jenom baronář, který chce na České republice vydělat miliardy - udělal. Ale to, že nás prodá komunistům, to jsme nečekali," zahajuje organizátor a člen aktivistické skupiny AUVA Michal Vožda. Kromě něj vystoupí i několik lidí zasažených bývalým režimem a protestní písničkář Ziggy Horváth. "Z Babiša na Bureša zmení svoje meno. Kamošov bonzujem a žijem ako kráľ," zpívá Horváth. Kromě jeho písniček a české hymny zazní také Bratříčku, zavírej vrátka od Karla Kryla.

Studentská výstražná stávka Vyjdi ven! - zpovědi studentů, protesty u DAMU a u Národního divadla
life
Demonstrace? Ano, ale je to pouze první krok
19. 4. 2018
pár minut k zamyšlení

Než se ale dav stačí vydat na cestu přes Národní třídu, Kampu, Karlův most až k sídlu komunistické strany, na náměstí přijíždí několik aut s ruskými vlajkami a nápisy. To vyvolá rozruch a menší potyčky. Někteří se snaží strhnout vlajky z aut. "Česko není Rusko," skanduje dav.

Nakonec se ale přeci jen, byť s menším zpožděním, vyjde. V čele průvodu účastníci nesou obrovskou vlajku Evropské unie. K první části pochodu se totiž připojuje dobrovolnický spolek Pulse of Europe. Ti se odpojují až na Střeleckém ostrově, kde probíhají oslavy Dne Evropy. Zrovna, když tudy procházíme, vystupuje zpěvačka a novinářka Emma Smetana.

Samozřejmě se objevují i vlajky české a nápisy typu: "Naše země nebude ruská gubernie," nebo "V jednotě je síla." Provolávají se také klasická hesla, která už byla slyšet i na předchozích demonstracích: "Babiše do koše!" či "ANO ne!" Kromě nich ale třeba u ÚV KSČM zní i: "Hanba, hanba," a "Nepleťte se do vlády!"

"Poslední dobou jsem zklamanej z toho, jak se situace v Český republice vyvíjí a v tom, že jdeme od západních sousedů a Evropský unie spíš k Rusku. Už jenom z morálního hlediska mi to přijde jako špatná věc," stěžuje si jeden ze studentů přítomný na demonstraci. Cinká se klíči, bílé protestní květiny jako vzpomínku na zničené životy z komunistické éry lidé pokládají k budově sídla komunistů a píší jim vzkazy do uren. Opět se zpívá hymna. Dvakrát. Poté i Modlitba pro Martu.

"Příště přijde milion!" ozývají se ještě poslední výkřiky. V devět se dav rozchází.

Prohlédněte si fotografie z akce v úvodní galerii.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější