tisková média

Změny v Radě ČTK: Ohrozí kandidáti SPD a ANO nezávislost médií? Jakou má ČTK funkci?

Poslanci ve středu hlasovali o nových členech Rady České tiskové kanceláře - dvěma radním totiž končí k 20. červnu mandát. V první volbě nebyl vybrán nikdo, nicméně nejvíce hlasů získal kandidát SPD Michal Semín, místopředseda xenofobního spolku Akce D.O.S.T, který několikrát vystoupil s antisemitskými výroky a propaguje i konspirační teorie. Říká například, že teroristický útok 11. září 2001 má na svědomí americká administrativa. Pokud by byl v druhém kole zvolen, spolurozhodoval by o dění ve veřejnoprávní ČTK, o jejíž informace se opírá většina tuzemských médií.
Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Jenže tím bohužel nekončí ohrožení nezávislosti této instituce, a potažmo téměř všech celostátních i regionálních titulů, zpravodajských serverů, rádií nebo televizí. Extremistická strana SPD (sdružující občany, kteří upřednostňují alternativní, často proruské weby) do rady úspěšně prosadila i Janu Gáborovou. Další dva členové - Karel Foltán a Petr Žantovský - jsou navrženi vládním hnutím ANO v čele s premiérem Andrejem Babišem s podezřením na střet zájmů, který mimo jiné přes svěřenecké fondy vlastní skupinu Mafra s deníky Mladá fronta Dnes, Lidové noviny, rádiem Impuls nebo hudební televizí Óčko. Schopnost ovlivňovat veřejné mínění má Babiš už nyní obrovskou. Do rady mu teď mohou přibýt další dva potenciální "spolupracovníci".

Josef Šlerka
work
Josef Šlerka: Českou mediální scénu by měla čekat generační obměna, která nepřichází
7. 1. 2019
4 minuty o médiích

Spolupráce ANO, SPD a KSČM opět v akci. Získají většinu v Radě ČTK?

Kromě Semína měl totiž ke zvolení blízko i David Soukup, zastupitel za ANO na Praze 3, který má v této městské části na starosti mimo jiné radniční noviny (nutno podotknout, že člen rady nesmí působit ve prospěch žádné politické strany, ani provozovat či pracovat v hromadných sdělovacích prostředcích). Do dalšího kola sice postoupili s nominanty ODS Tomášem Mrázkem a Pirátů s KDU-ČSL Josefem Šlerkou, hlasovací koalice ANO, SPD a KSČM ale ve sněmovně funguje skvěle. Prokazuje to i zjištění Respektu - podle zdrojů týdeníku měli dostat poslanci ANO od svého šéfa Jaroslava Faltýnka esemesku, aby podpořili Semína. Je proto nepravděpodobné, že by v sedmičlenné radě neusedli už třetí zástupce ANO a druhý člověk za SPD.

Mezi hlavní úkoly Rady ČTK patří dohled nad plněním poslání ČTK - mají kontrolovat, zda agentura poskytuje všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Dále mohou ale ovlivňovat dění v ČTK tím, že schvalují její rozpočet a závěrečný účet a tlak mohou vyvinout i odvoláním stávajícího a jmenováním nového generálního ředitele ČTK. Kandidáty na členy navrhují poslanecké kluby.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

ČTK = noviny pro noviny

Přestože čtenáři novin, diváci televizí nebo posluchači rádií zprávy nepřijímají přímo od "Četky", tato národní tisková a také veřejnoprávní agentura zpravodajství právě médiím zprostředkovává. Ve skutečnosti tedy ČTK disponuje důležitou informační funkcí ve státě. Šíří mezi své mediální předplatitele například kdy a kde se konají různé tiskové konference, novinky ze světa od zahraničních agentur a vzhledem k počtu poboček a zaměstnanců pokrývají velké množství domácích událostí, které od nich zbytek žurnalistické obce přebírá.

Pokud tedy existuje obava, že politici mohou mít na práci radních jakýkoliv vliv, mluvíme o možném celorepublikovém ovládnutí informací včetně těch, které se o ČR dostávají zahraničním médiím. Zní to nejspíš hodně zveličeně, ale můžeme si být jisti nezávislostí členů rady po už prokázaných pokusech Babiše ovlivnit redakci Lidových novin?

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější