Fitness jóga

Zpátky do formy! 21 tipů, jak se na jaře nakopnout a být celý rok fit

Jste po zimě unavení, necítíte se ve svém těle dobře a potřebujete nakopnout? Tak to jste tu správně. Máme pro vás 21 tipů, jak se po zimě dostat do formy a užívat si každou chvíli vašeho života!
 1. Vykašlete se na diety. Nesmyslnými dietami rozhodně nic nezachráníte. Naopak vám uškodí. Zaměřte se spíše na pestrou stravu a hlídejte si porce či nezdravé fast foody.

 2. Naučte se mlsat zdravě. Sladké má rád téměř každý. Zkuste si najít zdravější varianty receptů nebo si místo sladké čokolády zobněte hořkou.

 3. Jezte více doma. Každý chodí rád do restaurací a bister, ale takhle se ale moc vařit nenaučíte. Navíc ušetříte a budete jíst zdravěji.

 4. Plánujte vaření. Nespoléhejte se na to, že něco vymyslíte. Pak to skončí toastem se šunkou nebo mraženou pizzou.

 5. Nenakupujte hladoví. Většinou to nedopadne dobře. Udělejte si dopředu nákupní seznam a držte se ho.

 6. Vařte a jezte chytře. Mouku můžete nahradit ovesnými vločkami, čaj si místo cukru oslaďte medem a místo bílého pečiva zařaďte celozrnné.

 7. Kávu ano, ale… Káva je zdraví prospěšná a funguje jako spalovač, ale nepleťte si černou kávu s latte se sladkým sirupem nebo cukrem.

 8. Dávejte si menší porce. Nepřejíte se a budete jíst pomaleji. Přidat si můžete vždycky, ale rozmyslete si, zda vám to za ten pocit přesycenosti stojí.

 9. Když jíte, tak jen jezte. Nepobíhejte se snídaní po bytě (ruku nahoru, kdo to dělá!), nenoste si obědy po městě, nevečeřte u televize. U jídla se jí!

 10. Nejezte na žal. Spousta lidí se jídlem uklidňuje, zahání stres nebo žal. Takhle budete brzy brečet víc nad svojí postavou než nad důvodem svého žalu.

  Foto: iStock
 11. Dodržujte pitný režim. Haha, nemyslím pivo. To občas neuškodí, myslete ale na pravidelný pitný režim (vodu nebo čaje) a noste si s sebou láhev na pití, kde jen můžete.

 12. Najděte si sport, u kterého vydržíte. Snažíte se běhat, ale bytostně to nenávidíte? Tudy cesta nepovede. Sportovní aktivita vás musí bavit.

 13. Ve dvou se to lépe táhne. Choďte do fitka ve dvou, běhejte spolu nebo hrajte tenis. Podpora a vzájemné hecování vás udrží ve formě.

 14. Pořiďte si správné vybavení. Nepodceňte přípravu. Bez pořádných bot neběhejte, na tenis si pořiďte kvalitní raketu a nebojte se i sportovních aplikací.

 15. Stanovte si reálné cíle. Chcete zhubnout za měsíc 10 kilo nebo z fleku uběhnout půlmaraton? To nedopadne dobře. Budete akorát zklamaní.

 16. Nic nepřehánějte. Zdraví máte jen jedno. Lidé se často ženou za okamžitými výsledky, ale takhle to nefunguje. Sportujte s mírou, vaše tělo si řekne.

 17. Naučte se odpočívat. Tělo nebude fungovat, pokud mu nedopřejete trochu klidu a odpočinku. Udělejte si na sebe každý den čas, dejte si kávu, zajděte na masáž nebo do sauny.

 18. Spíte? Neustále si stěžujete, že jste unavení, bez energie a špatně se vám vstává? Tak choďte dříve spát a dopřejte svému tělu alespoň 7 hodin spánku.

  Foto: Unsplash.com
 19. Mějte se rádi. Hýčkejte se, dopřejte si něco, co máte rádi a naučte se říkat "ne". Pokud sami nebudete ve svém těle spokojení, nebudete spokojeni ani v životě.

 20.  Buďte vděční a radujte se z maličkostí. Náš život netvoří ty velké věci, na které se těšíme, jako nový iPhone nebo dovolená. Kdybychom čekali jen na ně, nebude ten náš život stát za nic. Buďte vděční za každou drobnost, za každý paprsek slunka na jaře nebo úsměv někoho na ulici.

 21. Obklopujte se lidmi, kteří vás inspirují. Inspirace okolo nás je nejdůležitější. Podle toho, kým se obklopíte, se bude váš život ubírat.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější