Měšťák vs. vesničan: Kdo to má ve škole lehčí?

Měšťák vs. vesničan: Kdo to má ve škole lehčí?

Studujete vysokou školu ve svém domovském městě, nebo jste za studiem vycestovali? A kdo má podle vás výhodu? Na to jsme se zaměřili v následujícím článku. 

Zjevná výhoda pro „hráče na domácím hřišti“, tedy studenty navštěvující vysokou školu ve svém městě, tkví v jeho znalosti. Není přitom potřeba znát každou památku a trasu všech autobusů. Pokud však například pražský student ví, kam své čerstvě přistěhované spolužáky vytáhnout takzvaně za písničkou, vyslouží si u celé party plusové body.

Tato výhoda se pochopitelně může záhy proměnit v nevýhodu, a to když se Pražáka bude ptát denně dvacet spolužáků na cestu z Chodova na Žižkov, na tip na dobrou hospodu či na to, kde se dá v Praze zajít na houby.

Sám svým pánem

Říká se, že pravá legrace začíná až při studiu vysoké školy. A mladý člověk si chce určitě užívat bez přítomnosti rodičů. Jinými slovy, pokud pražský student stále přebývá u maminky, nemusí se vždy dostat na všechny vysokoškolské párty. Pokud totiž není „v centru dění“ na kolejích, mezi hlavními pořadateli těchto akcí, dost možná se na něj při sestavování seznamu hostů zapomene.

Foto: Studenta

Na druhou stranu, takový člověk má o dost menší měsíční výdaje, a tak si kapesné od rodičů a výdělky z brigád může náležitě užít. Ledničky studentů na kolejích často zejí prázdnotou, a nestává se náhodou, že takový člověk přežívá několik týdnu jen na toustech s kečupem.

„Máš hlad? Napij se,“ pravil moudrý muž. I když tedy jídelníček party na kolejích poněkud pokulhává, s pitím je to přesně naopak. Když už se náhodou stane, že pokoj moravských sousedů v polovině semestru „vyschne“, stačí zaťukat na jakékoliv další dveře a můžeme garantovat, že i ve tři ráno se zaručeně najde způsob, jak zahnat žízeň.

Výhody kolektivu

Učit se v kolektivu několika lidí není mnohým studentům úplně příjemné. Na učení jednoduše potřebují klid. Jenže co naděláte, když pokoj na koleji sdílíte s dalšími třemi studenty. Nedostatek klidu ale doplňuje výhoda v podobě kamarádské výpomoci. Nechápete matiku? Žádný problém, kolega v pokoji přes chodbu je premiant, a za hrníček domácí slivovičky vám jistě rád poradí.

Foto: Studenta

Pražák je na matiku sám, a tak když mu nepomůžou videa na youtube, může se stát, že zkoušku neudělá.

Nechceme ale Pražáky strašit, kamarády si rozhodně najdete. Jak tedy férově shrnout výhody Pražáků a cizinců? Férově generalizovat tento problém pravděpodobně nejde, na obou stranách jsou značné výhody i nevýhody, nicméně jedno je určitě pravda. Na studentských kolejích se vytváří skvělé party, které to spolu táhnou v průběhu celého studia. Podporují se, pomáhají si ve škole, a zároveň si spolu perfektně užívají studentský život, a to především proto, že spolu tráví většinu času a bydlí spolu. Studovat vysokou školu v jiném městě je tedy podle všeho zajímavý zážitek, na který budou jeho aktéři celý svůj život vzpomínat. Studovat školu ve svém vlastním městě vám zase ušetří peníze i čas, máte to do školy přeci jen o něco blíž.

Text: Oliver Sálus

Foto: bigstockphoto.com, pixabay.com

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější