Monika Leová: Miss VŠE byl první krok k tomu, kde jsem teď

Monika Leová: Miss VŠE byl první krok k tomu, kde jsem teď

Z první vicemiss Miss VŠE 2012 Moniky Leové je po roce od soutěže moderátorka zpráv. Ale má toho za ten rok za sebou mnohem víc – po Miss VŠE se Monika probojovala i do finále té velké, České Miss, kde získala titul Česká Miss Earth 2013. Jaká byla Moničina cesta od šerpy a korunky až za moderátorský pultík?

Jak s odstupem času hodnotíte svou účast v Miss VŠE?

Jsem moc ráda, že mě spolubydlící do Miss VŠE přihlásily, protože to byl takový můj první krok k tomu, kde jsem teď. Nejraději vzpomínám na finálový večer v SaSaZu, kde mě překvapila skvělá atmosféra a hlavně moji fandící kamarádi s transparenty a vietnamskými kloboučky.

Přinesly vám soutěže krásy kromě obdivu a slávy také nějaká negativa?

Myslím, že tohle záleží na člověku, jak moc si připouští kritiku a ten kolotoč k tělu. Já se snažím brát si ze všeho jen to pozitivní a ty negativní stránky prostě neřešit.

Uvádíte zpravodajskou relaci v televizi – vděčíte za tuto šanci soutěžím krásy, kterými jste prošla, nebo by vás osud k této kariéře zavedl i bez toho?

Samozřejmě mi soutěže pomohly ke zviditelnění. A že jsem pak měla to štěstí a někdo mě viděl a doporučil vedení Primy, je věc druhá. O této profesi jsem totiž nikdy neuvažovala, ale teď jsem nesmírně vděčná, jak se to všechno vyvinulo.

Foto: Studenta

Jak se díváte na kritiku komerčních televizí, které zaměstnávají na postech dříve obsazovaných zkušenými novináři mladé herečky či modelky?

Předpokládám, že se trend ubírá touto cestou, protože to vyhovuje divákům. Když jim moderátoři nebudou konvenovat, televize bude hledat, jak je oslovit jinak. Vedení Primy řeklo, že si mě vybrali pro moji energii; doufám, že s ní oslovím i diváky. Nicméně odpolední zprávy, které moderujeme s Tomášem Drahoňovským, jsou sice seriózní, ale svým laděním příjemné a v rámci možností toho, co se děje ve světě, i pozitivní.

Jak s Tomášem vycházíte?

Tomáš je profesionál, ke kterému vzhlížím. Moc mi se vším pomáhá, stejně jako celý tým Primy. Myslím, že nám to spolu jako moderátorské dvojici klape, a těším se na budoucí spolupráci.

Jak se vám po několika prvních týdnech v roli moderátorky líbí?

Je to skvělé! S každým dalším vysíláním si to užívám víc a víc. Nervozita postupně opadává a cítím se mnohem uvolněnější. Jsem opravdu moc ráda za tuto skvělou příležitost, kterou mi Prima dala. Pracuji na sobě a myslím, že jsem se v tom našla.

Co je pro vás na této profesi nejtěžší zvládnout?

Celý proces vytváření zpráv, správného mluvení a práce se čtecím zařízením je náročný. Pořád jsem ještě na začátku, nemám to vše zautomatizované, takže musím být pořád ve střehu a soustředěná.

Foto: Studenta

Máte v plánu se více ponořit také do novinářské profese?

Učím se psát zprávy pod dohledem svého kolegy Tomáše, jelikož je i editor a vedoucí vydání. Určitě bych chtěla někdy vyjet do terénu, zkusit si reportáž a získat tak další zkušenosti. Rozhodně na sobě budu pořád pracovat.

Jaký je váš příští kariérní cíl? Chtěla byste se někdy zaměřit také na ekonomii, kterou studujete?

Ve zpravodajství pracuje řada lidí s ekonomickým vzděláním. Pokud se mi tedy bude ve zpravodajství dařit, hledala bych cestu, jak to skloubit, jak využít své ekonomické vzdělání.

Využijete své vědomosti z vysoké školy v nějakém směru už teď?

Získané vědomosti využívám například při tvorbě studiových reportáží. Témata týkající se ekonomiky jsou mi bližší, a lépe se mi tak píší. Díky moc, VŠE!

Co byste vzkázala dívkám, které se rozhodují do Miss VŠE přihlásit a stále váhají?

Holky, neváhejte, může to být začátek něčeho, co vám třeba úplně změní život. Studium na VŠE je skvělé a mně dává základ a ukotvení pro moji další práci. A život berte s nadhledem a každou zkušenost si naplno užívejte!

Monika Leová (22)

Narodila se v Praze, kde nyní studuje na Fakultě informatiky a statistiky na VŠE. Její matka je Češka, otec pochází z Vietnamu. V roce 2012 získala titul První vicemiss VŠE, v březnu roku 2013 se stala Českou Miss Earth. Od srpna moderuje odpolední zpravodajskou relaci Prima FTV.

Přihlas se do Miss VŠE i ty! Máš na to ještě pár dní. Klikni SEM!

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější