Můj život je z 80 % hudba, říká mladý kytarový zázrak Andreas Varady

Můj život je z 80 % hudba, říká mladý kytarový zázrak Andreas Varady

Zázrak, jeden z nejtalentovanějších lidí na planetě, který hudbu přináší znovu tam, kam patří – to o mladinkém Andreasu Varadym prohlásila hudební legenda a ikona Quincy Jones. Andreas, který se naučil hrát na kytaru už ve svých čtyřech letech, bude hrát na letošním Pražském jaru a zážitek to určitě bude nezapomenutelný!

Vyrůstal na Slovensku, ale jako malý kluk se přestěhoval do Irska, kde jako devítiletý začal hrát se svým otcem na ulici. A lidi si ho zamilovali. Hrál na festivalech ve Velké Británii, Německu i za mořem. V roce 2010 vydal debutovou desku Questions a v roce 2014 mu vyšlo druhé album s názvem Come Together. Zahajovací koncert Pražského jara, na jehož 71. ročníku Andreas Varady 30. května ve Fóru Karlín vystoupí, se uskuteční 12. května.

Foto: Studenta

Jaké to je, být nazýván zázračným dítětem a ještě Quincy Jonesem?

Já o sobě takhle nepřemýšlím, i když je samozřejmě příjemné to slyšet. Spolupráce s Quincy Jonesem byla skvělá, nezapomenutelná. A začalo to tím, že mi poslal email, zda bych s ním nechtěl spolupracovat. Pozval mě na International Montreux Jazz Festival do kapely složené z mladých talentovaných hudebníků.

Nebyl jste nervózní? Bylo vám třináct.

Asi trochu. Nervózní většinou nejsem, jen před velkými koncerty. Jinak si to užívám a prostě hraju. Hudba je 80 procent mého života. Z velkých koncertů ale mám ty největší zážitky a zkušenosti.

Andreas Varady

Narodil se 24. července 1997 na Slovensku do maďarské rodiny. Když mu bylo deset, jeho rodina se přestěhovala do Irska, kde se Andreas seznámil s hudebním producentem Davidem Lyttlem, který mu pomohl vyprodukovat jeho první album Questions (Andreasovi bylo tehdy 13 let). V roce 2012 začíná Varady spolupracovat s Quincy Jonesem, o dva roky později vychází v jeho režii druhé album.

V rámci festivalu Pražské jaro můžete mladého kytaristu slyšel 30.května, více info zde

Co budete hrát na Pražském jaru?

Je to těžké popsat. Budu hrát vlastní skladby, je to něco ze mě, to co cítím. Je to moderní, protože mě hodně inspiruje to, co poslouchám, jazz, swing, ale i hip hop, RnB… Největší inspirací mi je ale život.

Píše o vás časopis Independent, noviny The Times. Jaké to je, číst na jejich stránkách svoje jméno?

Je to naprosto skvělé, super.

Jaký je váš největší zážitek?

Jak jsem řekl, největší zážitky mám asi z těch velkých koncertů a festivalů. Obecně si ale hodně užívám cestování, cestuji rád.

Na ochutnávku toho, co tenhle mladý talent umí, se můžete podívat tady:

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější