Nejpopulárnější studentské kapely 1: Charlie Straight, Ticho de Pre Cupé a Luštěla

Přinášíme vám první článek o studentech, kteří zasvětili svůj volný čas hudbě. Ta zase zpětně ovlivňuje jejich studium. Není vždy jednoduché obě činnosti skloubit, ale co by muzikanti pro vás – své potenciální fanoušky neudělali?

Charlie Straight

Když původně volnočasové hobby přeroste do obřích rozměrů a začne zabírat každou minutu vašeho života, i toho, který byste měli trávit ve škole, něco je jinak. Došlo k tomu u členů kapely Charlie Straight. Pokud nesledujete český kulturní život, je možné, že jste o nich ještě neslyšeli. Ovšem po letošním rozdávání hudebních cen Anděl, kde tihle mlaďoši, stejně staří jako my, proměnili ve výhru všechny své nominace, to není pravděpodobné. Kapela Charlie Straight se vylíhla před třemi lety v Třinci a od té doby uhranula celou Českou republiku. To uhranutí nemyslím zle, ba naopak -  nikdy jsem nezažila, že by se z celého kulturního domu stáhli lidé k podiu, na kterém hrála tehdy ještě neznámá kapela, a s povislou bradou fascinovaně a bez dechu zírali na čtyři muzikanty.

Podepřete si bradu a zkoukněte klip k jejich songu Shall We Have A Baby. Pak možná pochopíte, proč jsou Charlie Straight tak úspěšní. Zaposlouchejte se do slov, která mají chytrý nápad a dost palčivý námět. Zpěvákovi Albertovi budete jistě rozumět – jeho precizní angličtina, kterou vypiloval na studijních pobytech v Anglii, vás přímo pohladí po uších. Píseň Shall We Have A Baby předcházela debutovému albu kapely, které si kluci vydali zcela sami (poté, co odmítli velkou německou nahrávací společnost) a jmenuje se She’s a Good Swimmer. Nejste na album zvědaví, když čtete názvy jednotlivých písní jako: Bathroom Song nebo Try Some Stuff You Don't Think You Should? V nejbližší době hrají kluci třeba v Olomouci, Praze nebo v Ostravě. Měli byste se na ně jít podívat -  jejich cílem je totiž koncertovat po celém světě, třeba na Glastonbury - festivale, kam se stovky tisíc vstupenek každoročně prodají během několika minut.

Charlie Straight – Shall We Have A Baby

Luštěla

Po proklikání se všemi možnými internetovými profily kapely LuŠtěLa na vás vybafnou výkřiky jako: „Jsme ještě školačky a teprve začínáme, prosím, berte to na vědomí!!“ Nebo: „SME trojice dívek živých, jsme LuŠtěLa bláznivá dost. Každému zpíváme písničku pro radost.“ A: „Varování - Poslouchání LuŠtěLy způsobuje závislost!!!“ O co jde? O holčičí kapelu, jejíž věkový průměr nedosahuje ani hranice trestní odpovědnosti, tedy 15 let. Kámošky z páté třídy založily kapelu – chtěly si zazpívat a zatancovat. A dokonce natočily videoklip.

Spustily tím internetový vodopád, jehož konec ale sahá hluboko na dno pomyslné bahnité nádrže. Klip k písni Patnáctiny totiž shlédlo po jeho zveřejnění víc než 200 000 uživatelů, z nichž valná většina nezapomněla zanechat v diskuzi pod ním svůj nevybíravý názor. Haněli text písně, tanec, zpěv i tváře dívek. Pro páťačky asi nic příjemného, zvláš, když jsou to začátečnice, svůj zpěv na radu taťky manažera ještě pilují a po večerech se učí na písemky do školy. Na druhou stranu jde prý o revoluci ve světové pop-music, holky už fotily třeba pro Maxim a jejich skupina na Facebooku má skoro 5000 fanoušků. Přidáte se?

LuŠtěLa - Patnáctiny

Ticho de Pre Cupé Band

Název je to zvláštní, styl hudby – folkový rock'n'roll - ještě zvláštnější a jméno zpěváka a frontmana – Kupík - je na tom vůbec nejzvláštnější. Kde se taková směsice podivností vůbec vezme? Inu, v hlavách vysokoškoláků, kterých je v této kapele hned pět šestin. „Basák studuje archeologii v Praze, bubeník jazykovku v Táboře, trumpeťák stavebku v Praze, harmonikářka ježkárnu v Praze a pedák v Plzni, a má maličkost strojárnu a pedák, obé v Praze. Zbytek kapely s přilehlým organizačním týmem si dali jenom oddych a od zimního semestru se vrací na akademickou půdu,“ pochlubil se mi Kupík svou terciárně se vzdělávající kapelou.

Studium a kapela si prý podle něj nepřekáží, naopak. Když se prý poštěstí a jedou s kapelou nějakou větší sérii koncertů po republice, chodí si muzikanti do školy vysloveně odpočinout. A jaký mají Ticho de Pre Cupé Band cíl? Kromě dokončení školy hlavně získat slávu, peníze, moc, nějaké ženy a hodně vína. S ženami to prý jde snadno. Ačkoli je fakt, že muzikanti jsou prevíti, velmi dobře známý, děvčata na ně dost táhnou, studentky nevyjímaje. „Je to zvláštní paradox, který by si zasloužil pěkné zpracování v rámci diplomové práce. Třeba se někdo najde,“ snažil se mi namluvit Kupík.

Ticho de Pre Cupé Band – V každém Muži kousek ženy je

Eva Samšuková

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější