reklama
 
Nizozemí (2. díl) - Svatá trojice

Nizozemí (2. díl) - Svatá trojice

Cestování studentům jde. A ti, kteří o tom umí i napsat, píšou své zážitky na Studentu. Tentokrát výjimečně ve středu přinášíme nový cestopis.Jižně od Amsterdamu se hned vedle sebe nachází tři města. Den Haag, Delft a Rotterdam. Dohromady tvoří pro turisty velice přitažlivou trojici.
reklama

I když je hlavní město Nizozemí Amsterdam, legislativní moc a sídlo nizozemské královské rodiny patří Haagu. Sídlí zde také několik významných institucí. Například právě v Haagu byl souzen Slobodan Miloševič u Mezinárodního tribunálu pro bývalou Jugoslávii.

Vzhledu Haggu dominuje několik moderních výškových administrativních budov. Historické centrum je působivé, náměstí plné kavárenských stolů – čas zde plyne velmi příjemně. Po ulicích se běžně prohánějí na kolech elegantní muži v oblecích s neméně elegantními dámami.

Pouze deset minut jízdy autem od Haagu je Delft. Toto malé gotické město s 96 tisíci obyvateli si překvapivě stále zachovává starobylou  atmosféru. V 17.století byla většina města zničena při požáru a pak znova vybudována. Delft je známý vysokou úrovní technického vzdělávání díky Technische Universiteit Delft, kam denně dochází až 13 tisíc studentů. Výhled ze zdejších tří kostelů bere dech. Z věže si lze prohlédnout původní výstavbu domů protkanou sítí vodních kanálů, jaké dominují solitérní stavby kostelů a městské radnice. V dáli při dobré viditelnosti jde zahlédnout přilehlá města Den Haag a Rotterdam.

Město Rotterdam je nizozemské druhé největší město. Do roku 2004 se pyšnil titulem Největší přístav na světě, než ho předstihla Šanghaj. Nyní je „pouze“ největší v Evropě. Přístavem Europort však stále denně projdou tuny přepravovaného materiálu a protočí se tu obrovské sumy peněz. Za války Rotterdam bombardovali nacisti a na místě zničených budov dnes vyrostly moderní objekty. Symbolem celého města se stal most Erasmusbrug. Dostal jméno podle filozofa Erasma z Rotterdamu. Dnes se mu však říká Labuť pro jeho originální a netypický vzhled.

K večeru se můj čas cestování naplnil a já odjel nazpět domů. Z této cesty jsem se vrátil jako člověk mnohem více vyrovnaný, než když jsem do Holandska vyrážel. A to je vlastně hlavním důvodem, proč lidé vůbec cestují, nebo ne?

Pavel Prchal

reklama

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější