Studentský cestopis: Půl roku v Adelaide

Studentský cestopis: Půl roku v Adelaide

Co mi dal pobyt v Austrálii? Nadhled. Teoreticky je totiž Austrálie dost podobná Evropě, ovšem má svá specifika. A tím nemyslím jen australský fotbal, či surfaře na každém kroku. Austrálie je pro mě mix westernu s retro filmem, kde potkáte kovboje, burleskní tanečnici a spoustu dalších filmových postaviček. Lidé jsou až neuvěřitelně slušní a rovnost a nezávislost se cení. I když rychlejší obsluha v hospodě by občas nevadila. No worries holt není jen výraz, ale životní postoj.

Do Austrálie jsem se dostala skrze studentskou nezávislou  organizaci IAESTE. Půlroční stáž na The Ian Wark Institute v Adelaide, byla jasná volba. Ian Wark je špičkové výzkumné pracoviště především pro uplatnění v těžebním průmyslu při University of South Australia. Jedná se o přední pracoviště ve svém oboru v Austrálii, což prakticky znamená ve světě.

Adelaide je hlavním městem Jižní Austrálie, velikostí srovnatelné s Prahou. Na australské poměry to znamená, že je vnímané jako maloměsto. Často se mi dokonce stávalo, že mi Australané věnovali soucitné pohledy, když jsem jim řekla, že jsem tam strávila většinu svého pobytu. Adelaide má totiž pověst ospalého města. Říká se mu také Město kostelů, protože koncentrace kostelů ve městě je prý na australské poměry nadprůměrná. Podle mě je v Adelaide stejně kostelů jako jinde. Vtipné na tom všem je, že podle statistik v Adelaide žije nejvíce ateistů (asi 10 %). Pravdou zůstává, že Jižní Austrálie jako jediný stát svazu nebyla nikdy trestaneckou kolonií.

Samotné Adelaide vznikalo jako plánované město. Dodnes je Adelaide jen vlastní plánované centrum a zbytek jsou předměstí. Pokud Australané o Adelaide ještě něco  vědí, tak to že je tam statisticky největší koncentrace masových vrahů na obyvatele. V ulicích přitom nikdo moc nepobývá, snad kromě dopravní špičky. Dav jsem  v Adelaide viděla celkem dvakrát. Na koncertu ke Dni nezávislosti Austrálie (pokud jste se tedy koukali správným směrem) a při Sky Show, ohňostroji, který byl letos spojený s automobilovými závody – koncentrací lidí se blížil Karlovu mostu.

Osobně se mi v Adelaide ale líbilo. Nachází se v zálivu Svatého Vincenta, takže i když přímo ve městě se nedá surfovat, dá se tam plachtit a hlavně si zaplavat. V dosahu veřejnou dopravou, čtyřicet minut od centra se nachází hned několik pláží. V okolí také najdete hned několik vinařských oblastí. I když zrovna v té nejslavnější, Barossa Valley, mi vína moc nechutnala a můžu spíše doporučit Adellaide Hills. Na australské poměry blízko (čtyři hodin autem) se nachází i několik zajímavých Národních parků, včetně Kangaroo Island a koalu můžete spatřit naživo i v příměstském parku. Navíc v Adelaide jsou tři velké univerzity, na každé naleznete spoustu sportovních i společenských klubů, takže vždycky si můžete jít zahrát tenis nebo zajít na pivo.

Zlatka Palkovičková, absolventka VŠChT

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější