Pár tipů, jak se stát machrem přes seminárky

Pár tipů, jak se stát machrem přes seminárky

Pokud jste všechny práce na střední škole psali stylem ctrl+c & ctrl+v, vězte, že takhle to už neprojde, takový menší kopírování může klidně zavinit vyhazov a to není moc fajn, žejo. Psaní seminárky se může zdát jako vopruz a věc stresující, nicméně pokud se na to dobře připravíte, může se i stát, že vás to bude bavit (teda za předpokladu, že studujete něco, o co máte zájem).

Téma!

Někteří profesoři vám dají kompletně volnou ruku, někteří vám podstrčí seznam témat, někteří vám konkrétní téma přidělí. Při volbě buďte obezřetní a myslete na to, že by vás téma mělo aspoň v mezích zajímat nebo bavit, případně byste aspoň měli vědět, o co tam jde. Exotické názvy sice zní důležitě, ale důležitost za vás nic nenapíše.

Příprava

Jestli si myslíte, že ušetříte čas tím, že budete číst materiály a do toho rovnou psát, jste naivní a myslíte si to špatně. Materiály si shromážděte, načtěte, vyhledejte a zpracujte v klidu s čistou hlavou, nejlépe tomu porozumíte a samotné psaní je mnohem lehčí.

Připravte si osnovu! Nejenže by v práci beztak měla být obsažená, ona je i užitečná, protože vám pomůže témata na sebe logicky navazovat a práce tak dostane strukturu.

Společně s osnovou si udělejte i rozvrh. Datum odevzdání není termín pro dokončení práce, je to termín odevzdání, proto je vždycky lepší udělat si soukromý deadline týden předem. Rozvrhněte si, kdy co uděláte, buďte realističtí a dodržujte to. Ideální je psát chvíli každý den, pak se z toho stane zvyk a ani vám to tak nepřijde.

Nelžete si, že napíšete přes páteční odpoledne/večer tři stránky a v sobotu dopoledne dvě, když tušíte, že nakonec v pátek skončíte v hospodě a sobota bude vyplněná kocovinou, nehledě na to, že napsat tři stránky za odpoledne není úplně reálné.

Začněte!

Tohle je ten nejtěžší krok. V hlavě to všechno je, materiály na pomoc jsou připravené, osnova vzorná, rozvrh parádní... a dneska je ten den, kdy máte začít, ale vlastně se vám nechce a najednou je zeď nejzajímavější věc na světě a navíc cítíte, že vás facebook/tumblr/twitter/cokoliv nutně potřebuje. Na stole je binec, to se musí uklidit, vytřídit šatník je taky potřeba...

Prokrastinace je jenom hezčí slovo pro lenost a nesoustředěnost. Vypněte internet, ukliďte si stůl, všechny rušivé elementy vyneste z místnosti nebo naházejte někam do pryč. Přineste si něco k pití, něco k jídlu, sedněte si na zadek, začněte psát a nepřestaňte, dokud nebudete mít hotovo to, co jste dneska chtěli udělat.

Hotovo?

Práce je hotová, limit splněn, všechno je růžový?

Ok, tak pokud můžete, pár dní počkejte a potom se na to podívejte znova. Pokud pocit, že jste pokořili Bivoje a že je práce nejlepší dílo na světě hned po Bibli, trvá, odevzdejte. Pokud ne, poupravte to.

Nezapomínejte při tom na grafickou úpravu - úvodní strana se jménem školy, názvem práce, jménem vaším, ročníkem a datem napsání se dost opomíjí, přitom celou práci dělá tak nějak důležitější. Dbejte na font a velikost písmen, oddělování odstavců a rozlišení nadpisů, práce je především ke čtení, tak ať to jde hezky. Pokud si v tomhle ohledu nejste moc jistí, inspirujte se již hotovými seminárkami na internetu.

Hotovo!

Odevzdejte a běžte se odměnit, zasloužili jste si to.

Text: Eliška Svobodová

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější