Jak si efektivně dělat poznámky

Jak si efektivně dělat poznámky

Vysoká škola se od střední zásadně liší právě v dělání poznámek. Nikdo vám nebude nic trpělivě diktovat, nikdo na vás nebude pořvávat "To si zapište!" a nikdo nebude nic kontrolovat, proto všechny okolnosti svádí k nicnedělání. Takže jak si dělat poznámky tak, aby k něčemu byly, a zároveň nepsat celou hodinu jako otrok?

Příprava předem

Pokud vás čeká předmět, který je složitý nebo v něm plavete stejně suverénně jako ryba na souši, využijte sylabu a učebnice a přelítněte to předem. V hodině se pak budete lépe orientovat a budete vědět, co si zapsat a co ne.

Taky je celkem fajn před hodinou zkontrolovat, jestli máte všechny psací propriety s sebou a funkční, shánět propisku po spolužácích je pruda, hlavně když už máte dávno psát.

Pokud si děláte poznámky na notebooku, nacpěte se do učebny co nejdřív a zaujměte strategické místo poblíž zásuvky. Není nic lepšího, než když vám chcípne stroj uprostřed přednášky a tím i vytváření zápisků, že.

Při přednášce

Hlavní zásadou je dávat pozor, to je logika věci. Nemá smysl si věci přepisovat slovo od slova, budete zbytečně vyždímaní a nic si neodnesete - soustřeďte se proto na věci důležité, zapisujte si v bodech, na omáčku tu máme učebnice, že. Dbejte na to, aby poznámky dávaly smysl a měly nějakou informační hodnotu, psaní v bodech je fajn, akorát se nesmí ta stručnost přehnat.

Nevěřte sami sobě, nic není tak banální, že nemá smysl to zapisovat, stejně tak nic není tak šokující, abyste si to pamatovali i za pár měsíců o zkouškovém. "To si budu pamatovat!" a "To je jasný!" neexistuje.

Někteří profesoři používají při přednáškách prezentace. Pokud je rozesílají (klidně i na konci roku), budou už pravděpodobně na Primat.cz. V opačném případě je fajn obsah opsat a vysvětlení nejasností si poznamenat. Pokud je vyučující lakomec, prezentace nedá a ještě ani mezi jednotlivými slidy nepočká, zapisujte si jednotlivé body spolu s tím, jak je říká. Nesnažte se informace rychle opsat a pak se dodatečně napojovat na mluvené slovo, spoustu vám toho uteče.

A po přednášce...

Projeďte si poznámky, dokud máte ještě v živé paměti. Nesmysly opravte, nečitelná slova přepište, nejasnosti upřesněte. Vaše budoucí já o zkouškovém vám bude vděčné.

A co se hodí?

Pokud si děláte poznámky ručně, pak určitě paklík propisek (jedna je málo), zvýrazňovače (jeden je málo), případně lepíky, hodně papírů a něco, co vám bude poznámky držet pohromadě (sešit, desky, svorky, blabla). Pamatujte, že poznámky na osamoceném papíře nejsou.

Pokud si děláte poznámky na elektronickém zařízení, vždycky se hodí nabíječka (haha), desky (na materiály, co vám dá profesor) a aplikace/program na třídění poznámek. Já mám ráda Evernote - můžete si ho stáhnout do PC, notebooku, tabletu i smartphone, takže všechno máte vždycky po ruce a zálohované.

Text: Eliška Svobodová

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější