Pokerový milionář Honza Škampa: Školu si nechávám jako záložní plán

Vydělat si milion v průběhu studií na vysoké škole se poštěstí možná jen pár vyvoleným (hercům nebo třeba šikovným makléřům). Ale získat najednou 17 a půl milionů je něco neuvěřitelného. Jan Škampa (23) – student ekonomie na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy – už ví, jaký to je pocit.  Jako první Čech totiž  vyhrál Evropskou pokerovou tour (EPT). Během čtyř dnů dokázal porazit skoro šest stovek soupeřů.

Četla jsem nějaké tvoje rozhovory, kde jsi říkal, že teď škole kvůli pokeru moc nedáváš - plánuješ dostudovat, nebo tě teď hra tak strhává, že bys se studiem nejradši seknul?

Studuju teď jedenáctým semestrem bakaláře ekonomie na FSV, ale je to spíš oficialita. Všechny předměty už mám nějakou dobu hotové, ale chybí mi motivace ke psaní práce a závěrečným zkouškám. Úspěch v pokeru mi přístup ke škole změnil už před lety, otevřel mi nové možnosti, a od té doby si dokončení školy nechávám spíš jako opci, založní plán. Vychází to ale především z postupně získaného dojmu, že ekonomie a kariéry z jejího studia plynoucí pro mě nejsou to pravé. Ovšem za samotné studium, zvlášť matematických předmětů, jsem vděčný, v mnohém mi pak při studiu pokeru, ale i v nových životních situacích pomohly.

Co pro tebe teď poker znamená? Spíš práci, zábavu, koníček, sport?

Svým způsobem všechny čtyři věci. Pověstně se mi v něm snoubí práce s koníčkem. I po nějakých 5 tisících hodinách strávených hrou mě baví, jinak bych to nedělal. A se sportem má dost společného z obecného pohledu. Pro dlouhodoby úspěch je potřeba trénink, disciplína, neustálá touha se zlepšovat, psychologická odolnost ve vypjatých situacích atd. Taky jde o podobný bussiness model. Desítky milionů rekreačních hráču tvoří základnu, ovšem těch opravdu úspešných na mojí úrovni je pár set.

Jan Škampa hraje poker už více než pět let. Začínal na internetových turnajích, kterým podle svých slov věnoval i 60 hodin týdně. Poslední dva roky hraje i živé turnaje – a daří se mu výborně. Včerejší fenomenální  úspěch není jeho první zdar v pokerovém světě, na předchozím turnaji EPT v portugalské Vilamouře skončil čtvrtý (a dostal za to tři miliony korun).

Jaký je to pocit pro studenta přijít k tak (pro drtivou většinu z nás) neuvěřitelné částce?

Poker mě velmi dobře živí už pár let, takže každodenní život mi předpokládám víc změní medializace úspěchu, než samotné peníze. Samozřejmě mi taková suma, když se o ni dobře postarám, dává velkou jistotu do budoucna. A nějaká část asi půjde na charitu.

Splnil sis díky vyhraným pěnezům z předchozích turnajů nějaký velký sen?

Větší koupě bylo vlastní bydlení. Cestování do nových míst je příjemnou součástí hraní větších turnajů po Evropě a po světě.

Máš nějaký talisman nebo rituál, který ti pomáhá při hře?

Nejsem vůbec pověrčivý, takže nic takového nemám. Projevy štěstí a smůly dávají spoustě hráčům pokeru hodně zabrat, ale s mojí flegmatickou povahou a dlouhými zkušenostmi už mě nic nepřekvapí, takže se můžu soustředit na správná rozhodnutí.

Kdo je ti během hraní delších turnajů oporou, musí to být velmi náročné na psychiku...

Je to hlavně otázka zvyku a vytrvalosti, ale i podpora blizkých samozřejmě pomáhá.

Říkal jsi, že když jsi začínal hrát na netu, tak jsi pokerem trávil i 60 hodin týdně - co na to říkali rodiče - podporovali tě už od začátku, nebo měli zprvu výhrady?

Ty začátky soustředěného hraní proběhly, když jsem byl na Erasmus pobytu v Londýně. Škola tam nebyla tak náročná a v mojí povaze je věnovat svým cílům opravdu hodně času. Po návratu do Prahy mi do toho rodiče nemluvili, důvěřovali mi. Měl jsem už také nějaké první úspěchy, jen jsem se v těch začátcích snažil, aby to nešlo na úkor studia VŠ.

Evropská pokerová tour EPT je největší evropskou pokerovou událostí, která se letos koná už pátým rokem. Hráči se mohou do turnaje kvalifikovat přes online turnaje nebo zaplacením poplatku, který v případě pražského kola činil asi 135 tisíc korun.

Míša Raková

Staňte se fanouškem Českého pokeru na Facebooku:

Pokud vás zajímá poker, koukněte na stránky pokerové ligy nejen pro studenty: Unipoker.cz.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější